Make your own free website on Tripod.com

Home

Shkupi Zyrtar
Lajme
Dërvendi
Deklaruan
Opinione
Komente
Analizë Sefer Musliu
Analizë Rufi Osmani
Marveshja Kornizë
Poezi
Sllupçani
Hadithe
Lexo këtë
Linke
Krimi Maqedonas
M i s i o n i
Sllupēani

nato.jpg

KĖSHTU SHKRUHET PĖR SLLUPCANIN LEGJENDAR

09.07copy.jpg

NĖ SLLUPCAN KANĖ LINDUR TRIMI,KUSHTRIMI,TRIMNORI,KUSHTRIMTARI,LIRIDONI,LIRIMI,CLIRIMI,CLIRIMTARI,TRIMNESHA DHE LIRIDONA
Agjencitė e lajmeve kanė bėrė tė ditur tė dielėn se gjatė dy ditėve tė fundjavės qė shkoi nė fshatin Sllupēan,i cili shėnohet nė tė gjitha hartat e botės me gėrma tė mėdha e tė dukshme,kanė lindur dhjetė foshnja-8 djem dhe dy vajza.Nė fshatin Sllupēan tė Shqiptarisė.Pra,kanė lindur Trimi,Kushtrimi,Trimnori,Kushtrimtari,Liridoni,Lirimi,Clirimi,Clirimtari,Trimnesha dhe Liridona.Nė fshatin Sllupēan tė Shqiptarisė.Arrdhjen e tyre ,aspak rrastėsisht e kanė marė vesht analet e historisė qė po shkruhet,anembanė rruzullit tonė,anembanė planetit tonė.Nė fshatin Sllupēan tė Shqiptarisė.Dhe i janė kumtuar fuqishėm,bijtė dhe bijat e Kombit tonė lavdimadh,gjithė botės pėrparimtare,liridashėse dhe paqėdashėse.Nė fshatin Sllupēan tė Shqiptarisė.Dhe e kan lėshuar zėrin pa ngurim tej e tej hapsirės sonė kombėtare,tej e tej hapsirės sė lirisė.Nė fshatin Sllupēan tė Shqiptarisė.Ashtu,pa dashur t'ia dinė pėr ēfar ėshtė thėnė e ēfar nuk ėshtė thėnė,ata tė dhjetė,pra.Trimi,Kushtrimi,Trimnori,Kushtrimtari,Liridoni,Lirimi,Clirimi,Clirimtari,Trimnesha,dhe Liridona kanė ardhur nė jetė dhe i kanė dhėnė njė kuptim mė tė madh jetės.Nė fshatin Slluēan tė Shqiptarisė.I kanė dhėnė kuptim njėqind herė,njė mijė herė,njė milion herė mė tė madh jetės sonė,hapsirės sonė.Nė fshatin Sllupēan tė Shqiptarisė.Kėta paqedashės tė mėdhenj,kėta liridashės tė mėdhenj,kėta pėrparimdashės tė mėdhenj.Nė fshatin Sllupēan tė Shqiptarisė.Kanė lindur nė fundjavėn qė shkoi,me 6 dhe 7 maj 2001,tė shtunėn dhe tė dielėn,nė kulmin e muajit tė luleve,nė kulmin e muajit maj.Nė fshatin Sllupēan tė Shqiptarisė.Kanė lindur pra,kėta sfidantė tė mėdhenj legjendarė,pra,Trimi,Kushtrimi,Trimnori,Kushtrimtari,Liridoni,Lirimi,Clirimi,Clirimtari,Trimnesha dhe Liridona.Nė fshatin Sllupēan tė Shqiptarisė.Pa dashur tia dinė pėr askėnd nė botė dhe pėr asgjė nė botė,ata kanė lindur,ata kanė ardhur nė jetė,nė emėr tė lirisė,nė emėr tė paqės,qytetarėt e lirisė,qytetarėt e pėrparimit.Nė fshatin Sllupēan tė Shqiptarisė.Ata janė rreshtuar nė kombin lavdiplotė tė Shqiptarisė lavdiplote.

Marė nga EDITORIALI i gazetės Bota Sot-nė Zvicėr

I bashkangjitem me terė qenien time njerzore ketij Editoriali-Alistar Ramadani

Reportazh i gazetės "Uashington post" nga fshati Sllupēan i Kumanovės


Prishtinė, 9 maj (QIK) - Nė njė reportazh tė gazetės sė njohur amerikane "Uashington post" nga fshati Sllupēan i Kumanovės qė botohet nė numrin e sotėm, nė fillim thuhet se "24 gra e 16 fėmijė ishin strukur nė njė qilar dhe dridheshin bashkarisht nga predhat e shkrepura prej forcave qeveritare, tė cilat fishkėllonin mbi kokat e tyre ēdo 20 minuta e binin me krisma nė periferi tė fshatit tė shkatėrruar. Ata s'e kanė parė dritėn e diellit qysh tė mėrkurėn e shkuar".

Gazeta shton se "ky ėshtė njė akt kolektiv i sfidės, vendosmėrisė e tmerrit, qė i ka frustruar pa masė qeverinė maqedone e qė i ka lėnė pa mend ata pak punėtorė tė huaj humanitarė qė e kanė vizituar fshatin qėkur ushtria nisi ofensivėn e vet javėn e shkuar. Mėse 1.000 civilė kanė mbetur nė kėtė fshat dhe fshatrat e tjera".

Gazeta citon njė pėrfaqėsues tė Kryqit tė Kuq, cili thotė se se ai s'ka parė kurrė njė situatė tė tillė, ku kaq shumė civilė refuzojnė shansin tė arratisen nė siguri. "Ėshtė situatė fort, fort pikėlluese dhe tragjike", thotė ai pas vizitės qė i bėri fshatrave.

Gazeta pėrgėnjeshtron qeverinė maqedonase e cila "thotė se i ka shtyrė kryengritėsit deri nė Kosovė dhe shton: "Por njė vajtje me makinė nėpėr rrugėt malore na dėshmoi se kryengritėsit e kontrollojnė njė rryp tė gjatė tė territorit maqedon nė veriperėndim tė qytetit tė Kumanovės, i cili e pėrfshshin njė varg tė fshatrave me shumicė shqiptare, nė madhėsi rreth 40 km."

"Uashington post" thekson se "duke marrė parasysh shkallėn e shkatėrrimeve kėtu, ėshtė mrekulli e vėrtetė qė kaq pak janė vrarė. Tre ēerek tė shtėpive janė dėmtuar, nga dritaret e thyera deri nė djegje me themel. Telat elektrikė janė tė nderė pėrtokė, lopė e kuaj tė vrarė shtrihen tė vrarė nėpėr ahure dhe vetėm kėmbėt u shihen nga jashtė".

- Kryengritėsit janė gjithandej. Ata kanė vėnė barrikada pėrgjatė tėrė shtigjeve qė shpiejnė drejt Sllupēanit dhe fshatrave tjera. Postblloqet me thasė rėre, ku qėndrojnė luftėtare tė uniformuar e tė veshur nė parzmore, janė tė rėndomte. Kryengritėsit janė tė pajisur me tejqyra (dylbi) tė natės, pistoleta dhe automatikė tė ruajtur mirė, shumė prej tyre kanė tejqyra snajperike, - shkruan mes tjerash gazeta nė kėtė reportazh.

Enter content here

Enter supporting content here