Make your own free website on Tripod.com

Home

Shkupi Zyrtar
Lajme
Dërvendi
Deklaruan
Opinione
Komente
Analizë Sefer Musliu
Analizë Rufi Osmani
Marveshja Kornizë
Poezi
Sllupçani
Hadithe
Lexo këtë
Linke
Krimi Maqedonas
M i s i o n i
Hadithe

Hadithe


1.Prej Ebu Dardasė r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s i ka thėnė:
Puno pėr All-llahun sikur ti e sheh Ate,numėroje veten nė rradhėt e tė vdekurve,kij kujdes,mbrohu nga lutja e tė dėmtuarit,sepse,kur i dėmtuari i lutet All-llahut kundėr teje,lutjet e tij ngrihen tek All-llahu sikur flaka e zjarrit.

2.Prej Enesit r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:
Ndihmo vėllaun tėnd kur ai bėn dėm,ose kur i bėhet dėm.Njė njeri tha:O i dėrguar i All-llahut,do ti ndihmoj kur i bėhet dėm,por si ti ndihmoj kur ai bėn dėm?Pejgamberi a.s tha:Do ta pengosh nga tė bėrit dėm,atėhere e ke ndihmuar dhe ajo ėshtė ndihma jote ndaj tij.
3.Prej Ebu Seid El-Hudrit r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s ka thėnė:Dunjaja ėshtė e ėmbėl dhe e gjelbėr.Nė tė vėrtet All-llahu juve ju ka bėrė mėkØmbės nė tė,Ai ju pėrcjell,ju sheh se si punoni.Andaj keni frikė dunjanė dhe frigohuni nga kurtha e grave sepse sprovimi i parė i Beni israilėve ka qenė prej grave

4.Prej Ibni Omerit r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:Kur dikush kėrkon ndihmė nė emėr tė All-llahut atė ndihmojeni,kur lyp diēka nė emėr tė All-llahut-jepni,kush ju fton-pėrgjigjuni ftesės sė tij,kush ju bėn ndonjė tė mirė-kompensoni ate.Po qe se skeni me ēka tė kompensoni atėherė lutuni pėr tė ngase lutja do tė konsiderohet kompensim

5.Prej Ebu Hurejres r.a. transmetohet se ka thėnė:Kam dėgjuar Pejgamberin a.s. duke thėnė:Kur jeni nisur pėr nė namaz e tjerėt kanė filluar,ju mos vraponi por ecni qetė,ēka tė arrini falni,e ato rekate qė u kanė kaluar plotėsoni.

6.Prej Ibni Omerit r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:Para se tė filloni namazin-Drejtoni rradhėt
ngjitni supet me njėri tjetrin
plotėsoni vendin e lirė (nė saf)
lironi vend atij qė don tė hyjė nė saf
mos i leni vend shejtanit ndėrmjet jush
Kush e plotėson safin,All-llahu ėshtė me atė,e kush e kėput safin All-llahu kėput lidhjen me tė.
7.Prej Ebu Dher-rit transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:O njerėz faluni nė shtėpitė tuaja,ngase namazi nė shtėpi ėshtė mė i pranuar dhe mė i vlefshėm pėrpos farzeve.(sepse farzet ėshtė mė mirė tė falen nė xhami).

8.Prej Aus bin Ausit r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s ka thėnė:Dita mė e lavdėruar ėshtė dita e xhuma,andaj sa mė shumė mėēoni salavat,ngase,salavati juaj mė paraqitet mua

9.Ebu Hurejre r.a. e ka dėgjuar Pejgamberin a.s duke thėnė:Nga gjėrat qė ju kam ndaluar largohuni.Gjėrat qė ju kam porositur zbatoni sa tė keni mundėsi.Ata qė ishin para jush u bėnė helaē (u zhdukėn),sepse,bėnin shumė pyetje dhe kundėrshtonin Pejgamberėt e vet.

10.Prej Ebu Dher bin Xhenade dhe Muadh bin Xhebelit r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:Frigohu prej All-llahut kudo qė tė jesh.
Nėse bėn ndonjė vepėr tė keqe,pas asaj bėne njė tė mirė,do ta shlyesh
Atä (tė keqen),dhe
Ndaj njerėzve sillu me sjellje tė mirė

11.Prej Ebu Hurejres r.a. trensmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:Ndani ushqimin(tė varfėrve)-Pėrshėndetni njėri tjetrin me selam-Mbani kontakte tė mira me farefisin tuaj-Falni namaz natėn kur njerėzit flejnė-Do tė hyni nė Xhennet tė sigurt duke mos u frikėsuar dhe do tju pėrshėndesin Melekėt me selam.

12.Prej Ebu Dardasė r.a. trensmetohet se Pejgamberi a.s ka thėnė:Ditėn e Gjykimit do tė thireni sipas emrit tuaj dhe tė prindėrve tuaj,andaj emėrtoni fėmijėt tuaj me emra tė mirė.

13.Prej Ajjad bin Samit r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:
-Kur tė flitni thoni tė vėrtetėn
-Kur tė premtoni zbatojeni premtimin
-Kur tė lihet diēka amanet,ēone nė vend
-Ruani nderin tuaj
-Ruani sytė tuaj nga tė shikuarit haram
-Ruani duart tuaja (nga tė bėrit keq)

14.Nga Ebu Hurejre r.a. trensmetohet se pejgamberi a.s ka thėnė:
-Kush beson All-llahun dhe Ditėn e gjykimit,le ta nderojė mysafirin
-Kush beson All-llahun dhe ditėn egjykimit,le tė mbajė lidhje tė mira me farfisin.
-Kush beson All-llahun dhe ditėn e gjykimit le tė thotė fjalė tė dobishme ose le tė heshtė.

15.Prej ebu Dherit r.a. transmetohet se ka thėnė:Miku im (Pejgamberi a.s) mė ka porositur tė mos i shikoj ata qė janė mė lartė se unė (me pasuri,pozitė shėndet etj.),por ti shikoj ata qØjanė mė poshtė se unė.Mė ka porositur ti dua tė ngratėt dhe tė rrij me ta.Mė ka porositur tė sillem mirė me tė afėrmit dhe ti vizitoj ata,edhe nėse ata mė kthejnė shpinė.Mė ka porositur qė tė them tė vėrtetėn,po edhe nėse ajo ėshtė e hidhur.Poashtu mė ka porositur tė them sa mė shumė:LA HAULE VE LA KUVVETE IL-LA BIL-LAH.

16.Prej Abdullah bin Omerit dhe Abdullah bin Asrit r.a. transmetohet se Muath bin Xhebeli kur ka dashur qė tė udhėtojė i ka thėnė Pejgamberit a.s.:O i Dėrguar i All-llahut,mė kėshillo.Pejgamberi .a.s i ka thėnė:Adhuro All-llahun e mos i shoqėro Atij asgjė.Kur tė bėsh ndonjė mėkat,menjėherė tė bėsh njė vepėr tė mirė.Bėhu i qėndrueshėm nė tė drejtė dhe ki sjellje tė mirė.

17.Prej Enesit r.a. trensmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:A dėshiron tė tė lajmėroj pėr njė tregėti qė me tė do tė shpėtosh nga dėnimi e do tė meritosh kėnaqėsinė dhe shpėrblimin e All-llahut?Po tha ai.Pejgamberi a.s vazhdoi:Pajtoj njerėzit kur ata mes vete hidhėrohen dhe afroj kur ata largohen.

18.Prej ibni Omerit r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:Pėrpos dhikrit mos folni shumė,sepse tė folurit shumė ashpėrson zemrėn.Njerėzit mė larg All-llahut janė ata qė kanė zemėr tė ashpėr.

19.Prej ibni Mesudit r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:Keni kujdes qė gjithmonė tė jeni tė drejtė,sepse e drejta ēon drejt mirėsisė,mirėsia ēon nė Xhennet,dikush prej njerėzve vazhdon duke fol dhe punuar drejt deri sa tė shkruhet te All-llahu i drejtė,poashtu keni kujdes qė ti shmangeni gėnjeshtrės,sepse gėnjeshtra ēon nė punė tė ndyta,e ato ēojnė nė zjarr.Njeriu vazhdon tė gėnjej derisa tė shkruhet tek All-llahu gėnjeshtar.

20.Prej Ummu Enesit r.a. transmetohet se ajo i ka thėnė Pejgamberit a.s:-O I Dėrguar i All-llahut mė kėshillo.Pejgamberi a.s. i ka thėnė:Largohu prej gjunaheve,do tė bėsh shpėrngulje mė tė mirė.Zbatoj farzet,sepse ato janė xhihadi mė i vlefshėm.Pėrmende All-llahun gjithmonė,sepse ti nuk mund tė bėsh ndonjė punė mė tė dashur tek All-llahu,pėrpos tė pØrmendurit e Tij sa mė shumė.
21.Prej Ebu Hurejres r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:Nxitoni nė punė tė mira para se tė ndodhė ndonjėra nga shtatė gjėrat e vėshtira:
-Vallė!A mos pritni varfėrinė e tju shtyjė tė harroni (punėt e ahiretit)
-Apo,pasurinė e cila jy shtynė tė azdiseni e tė bėheni zullumqar;
-Apo,ndonjė sėmundje qė tju shkatėrojė shėndetin tuaj;
-Pleqėrinė e cila ju humb (fuqinė)
-Apo,vdekjen qė ju rri nė pritje;
-Apo Dexhalin,mė e keqja qė mund tė ndodhė;
-Ose,Vallė!Mos po e pritni Ditėn e Kijametit e cila ėshtė mė e vėshtirė dhe mė e hidhur.
22.Prej Ebu Hurejres r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:Nxitoni nė punė tė mira para se tė ndodhin trazira,qė do tė jenė sikur errėsira e mesnatės,dikush do tė zgjohet nė mėngjez mumin (besimtar),ndėrsa nė mbrėmje mbetet pa iman,do ta shet fenė e vet pėr ndonjė interes tė kėsaj bote.
23.Prej Ebu Dherit r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. i ka thėnė:Unė ty tė kėshilloj me njė kėshillė,nėse ti e mban mend (dhe vepron me tė) shpresohet tė keshė dobi prej saj.
-Vizitoj varrezat,se ato tė pėrkujtojnė ahiretin;
-Laj tė vdekurit sepse tė parit e trupit tė vdekur (tė shtangur) dhe larja e tij ėshtė njė kėshillė,mėsim i madh;
-Fal namazin e tė vdekurve,se ndoshta me tė zbutet zemra dhe pikėllohet,kurse i pikėlluari ėshtė nėn mėshirėn e All-llahut;
-Qėndro afėr tė ngratėve,ulu me ta dhe kudo qė ti takosh pėrshėndeti me selam;
-Rri me ata dhe ushqehu bashkė me njerėzit e sprovuar,nėse don tė jesh modest ndaj All-llahut;
-Vesh rrobe tė trasha,tė ashpra qė tė mos depėrtojė tek ti mendjemadhėsia dhe vetmashtrimi;
-Po,ndonjėherė zbukurohu, kur tė adhurosh Zotin tėnd,pėr tė qenė i bukur dhe i pastėr gjatė ibadetit,e jo pėr krekosje para njerėzve.
24.Prej Xhundub bin Xhenedah r.a. transmetohet se ai e ka pyetur Pejgamberin a.s:O i Dėrguar i All-llahut,cila sadaka (lėmoshė) ėshtė mė e vlefshme?Ai u pėrgjigj:Ajo tė cilėn e jep njeriu kur ai vet ka nevojė,e i ja jep tė varfėrit fshehurazi.
25.Prej Ebu Dherit r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. i ak thėnė:O Eba Dher,tė mėsosh njė ajet nga libri i All-llahut (Kurani) ėshtė mė e dobishme se sa tė falish njėqind rekate (nafile namaz),tė pėrpiqesh tė pėrfitosh diē nga dituria do tė ishte mė mirė se sa tė falish njėmijė rekate (nafile).
26.Prej Ebu Dherit r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. i ka thėnė:Tė kėshilloj:tė ruhesh nga hidhėrimi i All-llahut,nėse don tė jesh i shpėtuar.Lexo Kuran,bėn dhikėr (pėrmend All-llahun) sa mė shumė do Tė pėrmendish.lart nė qiej,dhe poshtė nė tokė do tė kesh dritė.Poashtu tė porosis qė mos tė flasish shumė,pėrpos kur fjala ėshtė e dobishme,pėrndryshe vazhdo nė heshtje,sepse ajo dėbon djallin dhe tė ndihmon nė punėt e fesė.
27.Prej Ebi Dardasė r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. atij i ka thėnė:Lutju All-llahut,dhe adhuro Atė kur je nė rehati,nėse dėshiron qė Ai tė tė pėrgjigjet kur do tė jesh nė vėshtirėsi.
28.Prej Ebu Hurejres r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:Besimatari i fortė ėshtė mė i mirė dhe mė i dashur tek All-llahu se i dobėti,por ēdonjėri ėshtė i dobishėm.
Shpejto nė atė qė ke dobi,kėrko ndihmė prej All-llahut dhe mos u bėn i pa aftė (mos u dorėzo).Nėse tė godet diē (e pa dėshirueshme) mos thuaj:sikur ta kisha bėrė kėtė e kėtė do tė ishte kėshtu e ashtu,ngase thėnia sikur (ta bėja kėtė...) hap derėn e shejtani.
29.Abdullah bin Mesudi r.a.thotė:Mė ka kėshilluar Pejgamberi a.s. dhe mė ka thėnė:O Abdulla,kur tė jesh duke agjėruar parfumosu;Bėhu i disponuar;Mos u trego i hidhėruar,i mėrrolur;Pėrgjigju ftesės sė muslimanėve se atė e ke obligim,pėrpos nėse ke arsye,nuk mban pėrgjegjėsi;Falja namazin e xhenazez,atij qė vdes prej miletit tonė (muslimanėve) po edhe sikur tė jetė mėkatar i madh;O Abdulla,sikur ti shkosh All-llahut me mėkate tė mėdha sikur kodra,do ta kesh mė lehtė sesa tė shpifėsh,tė dėshmosh rrejshėm kundėr ndonjė besimtari.
30.Prej Ebu Bekrit r.a.transmetohet se Pejgamberi a.s. ika thėnė:O Ebu Bekėr,kur tė shohish njerėzit duke bėrė gara pas dunjasė,ti kėrko ahiretin dhe pėrkujto,pėrmende All-llahun pranė ēdo guri dhe druri,All-llahu do tė pėrmend ty kur do ta pėrmendish Atė;Mos nėnēmo askend prej muslimanėve sepse atė musliman qė ju e shihni (konsideroni) pa vlerė,ai tek All-llahu mund tė jetė i vlefshėm.

Enter subhead content here

Enter content here

Enter content here

Enter supporting content here