Make your own free website on Tripod.com
M i s i o n i

HOME

Shkupi Zyrtar
Lajme
Dërvendi
Deklaruan
Opinione
Komente
Analizë Sefer Musliu
Analizë Rufi Osmani
Marveshja Kornizë
Poezi
Sllupçani
Hadithe
Lexo këtë
Linke
Krimi Maqedonas
Komente

Alistar Ramadani

06.07.2001KUJT Z.SOLANA I MBAN LEKSIONE ?


Do tė kishim dashur tė dimė mė tepėr pėr diplomatin e jashtėm Evropjan se si ai pėrdor diplomci kur ėshtė nė Brysel,apo kur ėshtė nė Afrikė dikund.Sigurisht se do tė kuptoni pėr kėnd ėshtė fjala,por nese jo, do tė themi se fjalėn e kemi te z.Havier Solana I cili sot pėrpara mediave deklaroi qė nė Maqedoni demokracia koncenzuale nuk qenka e mundshme,duke krahasuar ate me Libanin ose Qipron.Kėtu ka njė dallim tė madh sepse IRJM nuk ėshtė as Liban as Qipro,por ėshtė njė shtet I cili falė babės sė tij titos u formua pas luftės antifashiste,nė tė ashtuquajturin AVNOJ,por qė pėr fatin e mirė tė shqiptarėve,nė Kushtetuten e babes sė sllavomaqedonasve shqiptarėt figuronin si element shtetformues nė R.Maqedonisė komuniste,(sė paku nė letėr),dhe qė kjo u fshi totalisht nga ky konstituim pikėrisht kur Gligorovi me gligorovat e vegjel tė tij bėnė ēmos qė shteti I ardhėshėm maqedonas tė bėhet shtet njėnacional,pėrkatėsisht shtet maqedonas,dhe automatikisht shqiptarėt me gishtat e ngritur nė Parlament vetėm nga sllavomaqedonasit u hudhėn nė nė kategorinė e hiēėve.

Dhjetė-Njėmbėdhjet (10-11) vite shqiptarėt nėnēmohen dhe persekutohen nga tė gjitha partitė politike nė pushtet qė ishin (pra sllavomaqedonasit),duke ngritur gishtat e tyre qė majorizonin gjithēka kur ishtin nė pyetje shqiptarėt.
TĖ PĖRKUJTOJMĖ SE NĖ PARLAMENTIN MAQEDONAS ASNJĖ,E PERSĖRISIM A S N J Ė AMANDAMENT SHQIPTAR NUK KA KALUAR PA MARĖ PARASYSH SE PĖR CKA KA QENĖ FJALA,VETĖM E VETĖM SE ATO AMANDAMENTE I KISHIN PROPOZUAR SHQIPTARĖT. Pse?Sepse ishin pakicė z.Solana,ja kėtu u kėput peni,dhe filloji lufta sepse nuk mundeshin shqiptarėt mė tė durojnė margjinalizimin qė bėnte I ashtuquajturi sistem I institucioneve,edhe pėrkundėr thirjeve tona qė ua drejtonim Evropjanėve se kėtu nė IRJM ėshtė njė popull qė nuk ėshtė I kėnaqur,ju tregoheshi tė shurdhėr dhe memecė,sepse kishit tjera punė,nė asnjė rast nuk intervenuat,sė paku tė kishit shpėrlarė gojėn.
Shqiptarėt vriteshin,burgoseshin riheshin nė mėnyrė shtazarake nga sallavomaqedonasit,ne edhe pse ju tregonim juve,ju pėrsėri tregoheshi diplomat skam koment mė.

Sot,z.Solana del pėrpara gazetarėve dhe jep njė deklaratė senzacionale,duke treguar qė shqiptarėve nė IRJM tu avancohet statusi I pakicės!!! Ore Zotėri,po ne jemi pakicė nė bazė kushtetuese,dhe i kemi tė gjitha tė drejtat nėse bazohemi nė kėtė kushtetutė nuk qenka dashur fare qė tė luftojmė dhe aspak nuk na duhen kėshilla tė kėtilla qė ju na jepni,sepse ne kėto I dimė dhe I kemi,sdi pse ju tani I pėrsėritni!

Ne ore zotėri nuk kemi rrokur armėt tė avancojmė statusin tonė tė pakicės nė IRJM,por tju tregojmė edhe sllavomaqedonasve por edhe juve se ky shtet nuk do tė ketė mė dritėn e gjelbėr tė shqiptarėve qė tė funksionon vetėm si shtet I sllavomaqedonasve,ky shtet ose do tė bėhet edhe I shqiptarėve ose nuk do tė egzistojė,ju tash mendoni a jemi ekstremista apo jemi terorista apo ēka tė doni na quani,nuk mundemi mė tė lejojmė qė sllavomaqedonasit tė luajnė me njė popull I cili pėrbėn gjysmėn e IRJM (popull shumicė).Ju edhe mė tutje u besoni retorikave false tė tė ashtuquajturave institucione tė IRJM,por haroni se pjesė pėrbėrėse nė ato institucione ka edhe shqiptarė: Po shqiptarėve u besoni?Mė duket se shqiptarėt edhe pėr ju janė sikur pėr sllavomaqedonasit,ne stilin:nuk I duam por pa ato nuk mundet!!!

Disa erėra tė ftohta frynė nga Evropa nė kėto ditė tė nxehta Korriku..Si duket keni vendosur t'u a mbyllni gojėn shqiptarėve qė tė mos kenė tė drejtė tė kėrkojnė tė drejtat e tyre.
Nuk do tė zbulojmė asgjė nėse themi:Ju duket qė e keni forcėn dhe mendoni se mund tė bėni ēka tė doni,por nuk keni tė drejtė,sepse kėshtu ju I shkelni direkt vlerat e demokracisė tė cilat I keni zbuluar ju vetė.
Ju shkelni direkt nė aleatėt e juaj mė tė sinqertė qė mund tė keni nė Ballkan,e ato jemi pikėrisht ne shqiptarėt.Ju shkelni direkt mbi varet e tė gjithė atyre shqiptarėve qė u vranė mizorisht nga barbarėt sllav,vetėm e vetėm pse deshėn lirinė,qė tė hecin krah pėr krah me botėn e qytetėruar,civilizuar

Jo z.Solana,me gjithė respektin qė kemi pėr ju,nuk keni tė drejtė tė impononi gjėra tė cilat nuk I dini si duhet,pa marė parasysh a do tė digjet Ballakani komplet,ne nuk mund tė durojmė mė qė tė jemi robėr tė askujt,jemi duke paguar me jetė lirinė dhe nėse ka nevoj do ta paguajmė edhe mė tutje.13 qershor 2001A do tė amnistohen edhe krimet e sigurimit sllav

Shkruan: Shqiptar Oseku


PRISHTINĖ, 13 qershor (KOSOVAPRESS)

Planit tė kryetarit tė IRJM, Boris Trajkovski, i ėshtė bėrė bujė ndėrkombėtare, si plan qė do ta siguronte ardhmėrinė e paqen nė IRJM. Mjafton kjo pėr t'u rrėnqethur secili shqiptar, kur sheh se fokusimi i bashkėsisė ndėrkombėtare ėshtė drejtuar bukvalisht te sigurimi i paqes, e jo te sigurimi i tė drejtave themelore qytetare e nacionale tė shqiptarėve nė IRJM, qė ėshtė shkaku themelor i luftės atje.

Ky ėshtė njė dallim esencial edhe nė planin e Trajkovskit, edhe nė reagimet e potentatėve tė bashkėsisė ndėrkombėtare, sepse ēėshtja e tė drejtave tė shqiptarėve hidhet nė plan tė dytė, madje diku-diku edhe mė larg.

Kjo nuk ėshtė absolutisht qasje e drejtė ndaj problemit por, mjerisht, duhet thėnė haptazi se ėshtė qasje standarde e bashkėsisė ndėrkombėtare ndaj problemeve tė shqiptarėve nė Siujdhesėn Ilirike.

Bashkėsia ndėrkombėtare ka kohė qė e luan rolin e tre majmunėve proverbialė, qė nuk shohin, nuk dėgjojnė e nuk flasin, pėr ato qė i sheh, i dėgjon e i flet i madh e i vogėl. Se kryengritja shqiptare bazohet mbi kėrkesa legjitime, pas 10 vjet delegjitimimi sistematik tė nocionit tė demokracisė nė IRJM.

Se paniku i bashkėsisė ndėrkombėtare para grumbullit tė problemeve tė shqiptarėve ėshtė shfrytėzuar sistematikisht nga pala sllave nė IRJM, pėr t'i bombarduar nga toka e ajri shtetasit civilė tė atij vendi, duke kryer kėshtu kundėrvajtje si ndaj kushtetutės sė IRJM, ashtu ndaj Konventės sė Gjenevės, nga viti 1949. Dhe, se pasiviteti i bashkėsisė ndėrkombėtare kundrejt bombardimeve qeveritare ka rezultuar nė mbi 30 civilė tė vrarė, kryesisht fėmijė, pleq e gra, e nė rreth 40.000 vetė tė zhvendosur nga vatrat e veta stėrgjyshore.

Janė shumė pikėpyetje qė shqiptarėt duhet t'ia shtrojnė vetės para se tė marrin vendim rreth Planit Trajkovski. A duan shqiptarėt ta pranojnė njė plan, qė merret krejtėsisht me detajet operacionale tė ēarmatimit tė kryengritjes, pa dhėnė asnjė garancė, madje as pa e marrė parasysh thelbin e ēėshtjes, pra shtypjen, diskriminimin sistematik dhe segregacionin institucional tė shqiptarėve nė IRJM?

A duhet pranuar njė plan qė flet me gjithė mend pėr "krime" tė kryera kundėr personave tė uniformuar e tė moshės madhore nė fushė tė betejės, ndėrsa lė pa i pėrmendur krimet e mirėfillta kundėr civilėve tė paarmatosur, fėmijėve, grave e pleqve, tė inkriminuara me ligj nė kushtetutėn e vendit dhe nė Konventėn e Gjenevės? A duhet pranuar njė plan, ku de facto projektohet nė imtėsi kapitullimi i pakusht i idesė sė barazisė etnike e qytetare?

T'ia lėsh nė dorė Trajkovskit, ta shpėtojė IRJM, ėshtė sikur t'ia lėsh nė dorė ujkut t'i shpėtojė delet. Palėt politike nė IRJM, kjo duhet thėnė haptazi, kanė dėshtuar kėmbė e krye nė ndėrtimin e demokracisė; shpresa e bashkėsisė ndėrkombėtare, se kėta tė zhytur nė ranishte do ta kapin veten pėr flokė e ta nxjerrin nė stere, nė rrethana tjera do tė ishin vėrtet zbavitėse, por nė situatėn qė ekziston, ajo s'ėshtė veēse njė fyerje e re, e freskėt, ndaj mėse 1 milion shqiptarėve qė jetojnė nė IRJM.

Mrekullitė zgjasin veē tri ditė, thuhet, dhe shqiptarėve u mbetet tė shpresojnė qė Plani i Trajkovskit, do t'u marrė tė keqen, ashtu si edhe autori i tij. Shqiptarėve u mbetet tė presin, thjesht, derisa bashkėsia ndėrkombėtare tė tundet nga vendi, pėr ta pranuar idenė e njė plani tė mirėfilltė tė paqes. Njė plani ku palėt ndėrluftuese do tė folin ndėrmjet veti pėr shkaqet e luftės e zgjidhjet e saj, ku do tė matet krimi e dėnimi ndaj atyre qė qėllimisht kanė vrarė civilė, e ku njė palė e tretė do tė ketė mandat tė mbikėqyrė qė fjalėt e thėna tė mos bėhen, thėnė troē, Plan ala Trajkovski. E deri sa tė vijė ajo ditė, qofshim nė dorė tė Zotit e tė UĒK!GEORGIEVSKI DHE MATEMATIKA E TIJ

Shkallėzimin e luftės nė IRJM pa dyshim se pėrgjegjėsinė e kėsaj e mban mbi supe i tėrė stafi sllavomaqedonas sepse nė bazė tė deklaratave politike tė liderėve shqiptarė tė PDSH-ės dhe PPD-ės del se sllavomaqedonasit aspak nuk janė duke treguar gatishmėri qė tė qetėsohet situata,pėrkundrazi ata (sllavomaedonasit) bėjnė ēmos qė situata edhe mė tej tė shkallzohet dhe tė shkruhet njė histori turpi.

Matematikėn qė bėn Georgievski me stafin e tij ėshtė e ēoroditur dhe e turpshme sepse mendojnė qė me luftė do ti nėnshtrojnė shqiptarėt tė pranojnė statusin e pakicės nė IRJM qė nė fakt janė shumicė nė krahasim me nacionailtetet tjera (Bllagoj Hanxhiski nė njė seancė parlamentare pat deklaruar se nė IRJM jetojnė 22 nacionalitete,pėr ndryshe anėtar i LSDM-ės ).
Matematika nė fjalė do tė kishte kuptimin kėshtu:
1.Pushtetin nė IRJM e mbajnė sllavomaqedonasit,me kėtė edhe ushtrinė dhe policinė si dhe tė gjitha organizmat sekrete qė kanė tė bėjnė me kėtė qė pėrmendėm mė lartė.Pra kanė aparaturėn shtetėrore nė duar dhe natyrisht tėrė kėtė aparaturė tani e pėrdorin kundėr qytetarėve tė tyre shqiptarėve.
2.Edhepse kjo aparaturė nuk ėshtė private (shqiptarėt mė sė shumti kanė dhėnė kontributin e tyre duke ia paguajtur tatimet shtetit),pushtetarėt sllavomaqedonas aparaturėn e shtetit e kanė bėrė si pronė private dhe si tė tillė e pėrdorin kundėr qytetarėve tė tyre,nė kėtė rast kundėr shqiptarėve.
3.Nėse shqiptarėt nuk pranojnė nėshtrimin,atėherė me luftė do ti detyrojmė qė ta pranojnė nėnshtrimin sepse pėr ndryshe do ti farojmė ose do ti pėrzėmė pėr nė Kosovė e gjetiu (ndarja e burrave nga gratė dhe fėmijt e tyre mė sė miri e ilustron kėtė kur ato ikin nga zonat e luftės).
4.Pėr ta bėrė shtetin vetėm tė sllavomaqedonasve,medoemos duhet qė tu tregohet shqiptarėve nepėrmjet luftės se ato nuk kanė ēka lypin nė kėtė shtet,nėse duan tė jetojnė atėherė ose duhet tu nėnshtrohen rregullave qė i bėjnė sllavomaqedonasit,ose tė largohen,pėr ndryshe do tė vriten e masakrohen(kėtė e kemi parė tani,me masakrimin e njė familjeje tė tėrė nė podrum nė mesin e tė cilėve edhe njė fėmij dyvjeēar).
5.Pushteti sllavomaqedon pėrdorė tėrė armatimin e mundshėm qė ti pėrmbys "terroristėt shqiptarė" edhe pse e din se nė ato zona ka civilė tė cilėt nuk duan tė largohen nga shtėpitė e tyre(tani edhe aeroplanė ushtarak don tė mer nga vėllau i madh Rus,sepse helikopterėt i duken pak).
6.Kur ti mbledhim tė gjitha kėto qė pėrmendėm mė lartė,sllavomaqedonasit pasi qė ta fitojnė luftėn(?),do tu thonė shqiptarėve:Ja, ne fituam me luftė tani nuk keni ēka lypni mė sepse shteti i IRJM ėshtė i yni,tani ju do ti nėnshtroheni urdhėrave tona dhe do tju sllavizojmė ashtu siē duam ne,do tu a ndėrojmė mbiemrat,xhamijat tuaja do ti bėjmė kisha(rasti nė Sahat Kullėn nė Manastir),ikonat kishtare nė Parlament etj.

Pra,me fitimin e luftės,sllavomaqedonasit do ti kenė duart e lira tė veprojnė ashtu siē duan ato me pakicat e IRJM,sidomos me shqiptarėt.
Kjo matematikė sillet nė kokat e sllavomaqedonasve,por sa do tė kenė sukses askush nuk e din.Varet nga bashkėsia ndėrkombėtare nėse lejon njė gjė tė kėtillė,sepse shqiptarėt fundja nuk do tė lejojnė qė matematika e Georgievskit me stafin e tij tė realizohet,jo tash,por asnjėherė.Shqiptarėt e mbrojnė integritetin teritorial tė IRJM,jo sllavomaqedonasit,sepse ato nuk janė maqedon,por janė ose serb,ose bullgar,ose grek.Maqedon ka,por shumė pak,kėto as qė kanė ndikim nė IRJM.

Bashkėsia ndėrkombėtare e ka fjalėn.

Diaporė 06.06.2001 Misionipress

PO,DO TA NDAJMĖ IRJM

Pėrgjigje mė tė qartė nuk do tė kishte "akademia e arteve dhe shkencave nė maqedoni".

Kur kėto provokime vinė nga "akademik" e "profesor" atėherė ne kėtyre provokimeve ju pėrgjigjemi pozitivisht,sepse nuk jemi as akademik as profesor,por njerėz tė thjeshtė.Dhe si tė kėtillė ne pajtohemi me "akademikėt" e lartėpėrmendur,por nuk pajtohemi nė mėnyrėn se me kė dhe si tė ndahet IRJM.

NĖse bėhet ndarja e IRJM atėherė kjo sigurisht nuk do tė bėhet me sllavomaqedonasit.
Kjo tregon qartė se ēfar akademikėsh ka IRJM,shkencėtar se jo mahi.SUBHANALLAH,NA RUAJ ALLAH PREJ NALETIT

ademjashari.jpg

MARVESHTJE HISTORIKE NĖ MES FORCAVE POLITIKE DHE ATYRE USHTARAKE SHQIPTARE NĖ IRJM


Data 22Maj 2001 do tė shkruhet me shkronjat e arta nė analet e historisė shqiptare nė trojet etnike nė IRJM,sepse vendi dhe momenti kur ėshtė nėnshkruar kjo marveshtje tregojnė shumė rėndėsinė e veēantė qė ka kjo marveshtje qė u nėnshkrua nga faktori politik dhe ai ushtarak shqiptar bga trojet etnike nė IRJM.

Prizreni legjendar,Prizreni i Rilindasve tanė nuk ėshtė vetėm njė simbolikė e kėsaj marveshtjeje por ka peshėn diēka mė shumė,diēka madhore,kombėtare dhe ndėrkombėtare.
Pjekuria dhe menēuria e palėve qė nėnshkruan kėtė marveshtje i la me gishta nė gojė edhe optimistėt mė tė mėdhenj kombėtar dhe ndėrkombėtar(a e kanė ditur nuk ėshtė me rėndėsi tash mė),por,rėndėsia e veēantė ėshtė qė pushtetarėt sllavomaqedonas(lexo kriminelėt qė vrasin fėmij dhe gra) kujtuan se shqiptarėt do tė tregohen edhe mė tutje tė dėgjueshėm apo tė ndershėm dhe do tu a lėnė duart e lira qė tė masakrojnė edhe mė tutje popullatėn civile nė trojet etnike nė IRJM,fakt ky qė u mashtruan rėndė,shumė rėndė bile.

Themi kėshtu pėr shkak se partitė nė pushtet(ato shqiptare) nė IRJM nuk duan as tė dėgjojnė pėr tu bėrė pishman qė kanė nėnshkruar kėtė marveshtje sepse nėnshkrimet e tyre nuk janė vetėm personale por ato nėnshkrime pėrfaqsojnė tėrė popullin shqiptar nė IRJM,dhe pėr ne kėtu nuk ka mė as mėdyshje as pishmanllėk.Mė nė fund fituam INSTITUCIONET TONA NĖ IRJM qė mund tju japim mbėshtetjen tonė tė parezervė nė ēdo aspekt .

Tani fjalėn e kanė sllavomaqedonėt,nėse edhe mė tutje i frynė erės sė luftės,kjo do tė bėhet njė vetvrasje kolektive nga ana e tyre,sepse edhe faktori ndėrkombėtarė ėshtė duke e kuptuar se kėta pushtetarė (lexo kriminel e mafioz) pikėrisht nė sajė tė dėshirės sė madhe tė shqiptarėve nė kėtė republikė janė aty ku janė,duke menduar se proēeset politike do tė fillojnė tė lėvizin nė anė pozitive pėr tė gjithė banorėt e kėsaj republike,por proēeset politike pushtetarėt sllavomaqedonas(lexo kriminelėt sllavomaqedonas) i vunė nėn thojza duke menduar se dėgjueshmėria e shqiptarėve nuk ka kufij,u mashtruan,dhe tani le tė djersiten se do tė pėrgjigjen pėrpara drejtėsisė herdokur,sepse kan vrarė fėmij,kan shkatėruar pronat shqiptare(tokėn,shtėpitė,bagėtinė),maltretojnė civilėt e pafajshėm edhe kur ato largohen nga zonat e luftimeve,pa bėrė llogari se tė gjitha kėto janė pjesė pėrbėrese e IRJM,prandaj do tė japin llogari.

Ne si shqiptarė,marveshtjes historike tė nėshkruar nga faktori politik PPD dhe PDSH me ate Ushtarak,pėrkatėsisht z.Ali Ahmeti,e pėrkrahim fuqimisht dhe me kėtė marveshtje kuptojmė se institucionet tona egzistojnė,punojnė,nuk na mbetet tjeter pėrveē se ēdo kėrkesė qė vjen nga kėto institucione duhet qė ne shqiptarėt ta marim obligim pėr tė hecur pėrpara mė shpejtė dhe mė sigurt.

Nyon,30.Maj 2001 Alistar Ramadani