Make your own free website on Tripod.com
 
M i s i o n i
                   
  
Shkupi Zyrtar | Lajme | Dërvendi | Deklaruan | Opinione | Komente | Analizë Sefer Musliu | Analizë Rufi Osmani | Marveshja Kornizë | Poezi | Sllupçani | Hadithe | Lexo këtë | Linke | Krimi Maqedonas

Home

  
                   
  
 Lexo kėtė 
  
 

Human Rights Watch pėr Maqedoninė
8 Jun 2001 12:22 UTC

Organizata Human Rights Watch me qendėr nė Nju Jork bėri komente mbi shkeljet e tė drejtave tė njeriut nė Maqedoni. Human Right Watch, organizatė e njohur qė vėzhgon gjendjen e tė drejtave tė njeriut nė vende tė ndryshme tė botės, dėnoi ato qė ajo i quajti abuzime tė Ushtrisė Clirimtare Kombėtare kundėr civilėve si dhe disa veprime tė policisė gjatė trazirave nė qytetin e Manastirit.

Human Rights Watch thotė se Ushtria Ēlirimtare Kombėtare ka keqtrajtuar fizikisht 8 civilė serbė, tė cilėt i ka mbajtur nė fshatin Mateq tė Maqedonisė veriore.

Njė zėdhėnės i organizatės Human Rights Watch tha se kėta fshatarė nuk ishin aspak persona tė angazhuar nė luftime por disa prej tyre ishin prindėr policėsh dhe UĒK-ja ka pėrgjegjėsi pėr tė respektuar ligjin ndėrkombėtar po aq sa edhe qeveria maqedonase.

Sipas tė intervistuarve, tė gjithė fshatarėt e Mateqit kishin vendosur qė tė evitonin luftimet midis UĒK-sė dhe trupave qeveritare dhe pleqtė e fshatit kishin kėrkuar qė UĒK-ja tė mos hynte nė fshat.

Ndėrkohė, organizata Human Rights Watch thotė se policia nė qytetin e Manastirit nuk bėri pėrpjekje pėr tė ndalur turmat qė po shkaktonin trazirat nė qytetin e Manastirit tė premten mbrėma, madje disa policė morėn pjesė aktive nė aktet e dhunės. Si rrjedhojė, thotė Human Rights Watch, dhjetra shtėpi dhe dyqane shqiptarėsh u dogjėn nga turmat. Trazirat ndodhėn pas vrasjes sė 5 ushtarėve maqedonas nga UĒK-ja.

Zėdhėnėsit e organizatės thonė se policia ka pėrgjegjėsi pėr tė ndalur dhunėn e jo ta acarojė atė. Organizata thotė gjithashtu se shtėpitė e djegura duket se ishin zgjedhur me kujdes. Midis tyre kishte shtėpi tė polikanėve tė njohur shqiptarė si dhe tė shqiptarėve tė pasur.Shoqėria e themeluar mė poshtė tani i mbetet historisė,sepse aktiviteti i tyre ka marė fund mė 25.Maj.2001
Kėtė mė poshtė do t'a lėmė sa pėr arkiv tė lexuesve tanė tė nderuar,ju pėrshėndesim tė gjithėve.

Nyon 18 Mars.2001NGA TUBIMI ME BASHKĖATDHETARĖT NĖ LOZANĖ


Nė tubimin konsultativ tė mbajtur nė Lozanė me 18 Mars.2001 nė organizim tė Bashkėsisė Shqiptare nė Zvicėr,ndoshta ishte hera e parė qė nė kėtė tubim mernin pjesė tė gjitha organizatat politike dhe jopolitike(klubet,shoqatat tė ndryshme),qė bėnė ambijentin e Qendrės Shqiptare Islame nė Lozanė tė ndriēon,sepse aty sot ishin tė gjithė,pa pėrjashtim ngjyre partiake apo ideologjike,sepse na bashkoji njkė qėllim,me njė pikė tė rendit tė ditės :1.SITUATA AKTUALE NĖ MAQEDONI

Pėrpara se tė fillon debati,imami i Qendrės Shqiptare Islame z.Halil Kastrati pėr dėshmorėt e Kombit bėri njė dua sė bashku me tė gjithė tė pranishmit.

Fjalėn hyrėse e mbajti organizatori,pra BSHZ,duke e vlerėsuar situatėn aktuale shumė tė nderė aktualisht nė viset e Maqedonisė aty ku shumica e popullatės ėshtė shqiptare,praktikisht nė kėto vise po luftohet,dhe se kjo na ben shumė tė brengosemi pėr fatin e viktimave tė mundshme qė me sė shumtė nė kėso raste janė fėmijėt,gratė dhe pleqt,si dhe shpėrngulja e mundėshme masive e tyre nga shtėpitė e tyre.
BSHZ-ja konsideron se edhe pėrkundrejt shkrepjes sė armėve nė mes luftėtarėve tė UCK-ės dhe forcave policoro ushtarake sllavomaqedonase,ka vend pėr dialog,duke shpresuar se sė shpejti organet e Ushtrisė Clirimtare Kombėtare do tė dalin me stafin e tyre Politik,si dhe Shtabin e Pėrgjithshėm haptaz,me emėr edhe mbiemėr,dhe se nė tė ardhėshmen tė dihet se kush qėndron prapa Ushtrisė ēlirimtare Kombėtare,qė mos tu lihet vend spekulimeve,dhe hutive,nė mbledhjen e sodit kjo u vu re,gjė tė cilėn do ta pėrmendim mė poshtė.

BSHZ-ja konsideron lartė kritikat e miqve tanė tė mėdhenj siē ėshtė z.Bob Doll,dhe z.Eliot Engel,qė u bėhet shqiptarėve nė keto momente,sepse mendojmė qė kritikat qė vinė nga kėto miq tė mėdhenj tė kombit pa dyshim se janė nė rradhė tė parė si vėrejtje qė ne shqiptarėt tė punojmė mė me menēuri pėr tė ardhmen tonė.
Megjithate konsiderojmė qė lufta qė po zhvillohet nė Maqedoni,nuk e ka prejardhjen prej Kosove,gjė tė cilėn e kanė hudhur poshtė kategorikish edhe KFOR-i,si dhe tė gjitha partitė politike qė veprojnė nė Kosovė,prandaj nė kėte kontekst,deklarata e UēK-ės se ato i kanė rrokė armėt qė tė luftojnė vetėm pėr ti pasur tė drejtat e barabarta me maqedonasit dhe se nuk luftojnė pėr ndonjė ndarje,apo pėr kufinj,tregon qartė qė miqt tanė nė kėtė aspekt pak sa sikur nuk janė tė informuar siē duhet mirė.

BSHZ-ja konsideron qė partitė politike qė veprojnė nė Shqipeėri,Kosovė,dhe Maqedoni duhet ta pėrkrahin luftėn qė janė duke zhvilluar ushtarėt e Kombit,dhe tė jenė tė matura nė vlerėsimet e tyre ndaj kėtyre tribunėve tė lirisė.

Pasi qė nė kėtė tubim mernin pjesė shumė asociacione(LDK,LPK,Shoqata bėmirėse « Nėnė Tereza »,Shoqata Islame Shqiptare,si dhe shumė pėrfaqsues tė ndryshėm tė klubeve tė ndryshme),nė disa pika do tė pėrmendim disa nga mendimet dhe sugjerimet e shumta qė vinin nga bashkėatdhetarėt.Pasi e mori fjalėn i pari,z.Fari Mahalla e pershėndeti tubimin dhe organizatorin e ketij tubimi duke cekur se ky organizim ėshtė shumė me vend dhe me kohė.Vlerėsoi lartė kėrkesat e UēK-s dhe tha se ato janė plotėsisht demokratike.Kurse sa i pėrket mėrgatės,apeloi qė ti jipet mundėsi organizimit tė diasporės nė nivel kombėtar dhe bashkimin e tyre.
Kadri Osmani pasi qė kėrkoj falje nga tė pranishmit pėr vonesėn,apeloi te tė pranueshmint qė tė pėrmisohet imazhi i shqiptaėve nė disporė,sepse si duket imazhi ynė shumė poshtė ka ra duke u bazuar nė thuaja se nė tė gjitha sferat ku ne veprojmė kėtu nė diasporė.
Ismet Kuēi-Profesor,intelektual i pavarur,tregoji se sot varrosen tre dėshmorė tė lirisė.
Tregoji se nė forcat policore maqedonase ka mercenarė tė paguar,tė cilėt armėt e tyre i pėrdorin edhe kundėr civilėve,prandaj apeloi qė mos tė jemi tė ndarė,por tė mėsohemi nga e kaluara,apeloi qė mos tė lėshohen vatrat tona,si dhe vlerėsoji se partitė shqiptare nė Maqedoni ishin si njė trup pa krah pa UēK-n.
Mitat Sinani nga Shkupi,pėshėndeti tubimin dhe dėshroji qė kėso organizimesh pa ngjyra partiake tė shkojnė pėrpara,sepse janė mė tė qėlluara.
Sadik Krasniqi nga Kosova duke pėrshėndetur tubimin,propozoji qė Shtabi i Pėrgjithshėm i UēK-ės tė dalė me njė komunikatė nė tė cilėn do tė emėrohej fondi .Si dhe tė njihet UT dhe tė financohet nga shteti.
Faik Raci vlerėsoji qė organizatori nuk deshka qė tė financohet UēK-ja dhe se kėrkoji nga i njejti tė kėrkon falje pėr kėtė lėshim,dhe me kėtė rast pėrmendi njė demostratė e cila do tė mbahet pėrpara OKB-s nė Gjenevė nė oraganizim tė LPK-s.
Sė pari organizatori kundėshtoji vlerėsimin e z.Raci se kinse nuk qenka pėr financimin e UēK,duke cekur qė financim pa tjetėr duhet tė ketė,mirėpo ky financim tė bėhet vetėm me autorizimin e UēK-ės dhe se nuk pranohet mė mbledhje tė hollash kujt si ti teket.Kurse Kadri Osmani pranoji ftesėn qė organizonin LPK-ja,duke ju thėnė se dallimi nė mes nesh dhe jush ėshtė se ne i pėrkrahim institucionet e Kosovės kurse ju nuk i keni pėrkrahur asnjėherė.
Ismet Murtezi propozoji qė tė formohet kėshilli nismėtarė nė Kantonin Vaud i Bashkėsisė Shqiptare,si dhe nė nivel tė Zvicrės Bashkėsia Shqiptare ti mer tė gjitha organizimet nė nivel Kombėtar.
Imami i Xhamisė z.Halil Kastrati mori fjalėn duke cekur :LE TĖ JETĖ LOZANA SHKAKTARE E BASHKIMIT TĖ SHQIPTARĖVE.NGA PĖSIMI TĖ MARIM MĖSIM,TĖ CVESHEMI NGA INTERESAT PARTIAKE,SEPSE MALLKIMI I DĖSHMORĖVE KAM FRIGĖ SE DO TĖ NA BIE MBI KOKĖ.PRANDAJ,MOS TĖ HUMBIM KOHĖ,POR TĖ BASHKOHEMI.
Kėshtu nė njė atmosferė demokratike,muarėn fjalėn edhe shumė tė pranishėm siē janė Raif Abazi,Alush Rebeli,Haki Nazifi,Arben Berisha, dhe shumė tė tjerė tė cilėt ishin tė njė zėri se mėrgata shqiptare duhet tė organizohet nė baza tė shėndosha Kombėtare.Prandaj edhe pse nuk ishte parapa nga organizatori,vetė tė tubuarit e formuan Kėshillin Nismėtarė tė BSH pėr Kantonin Vaud i cili pėrbėhet nga 17 anėtarė,gjė tė cilėn tė tubuarit unanimisht e pranuan(kishte mbi 200 tė pranishėm nė sallė dhe shumica rrinin nė kėmbė).Vlen tė pėrmendet se nė Kėshillin Nismėtarė marin pjesė njerėz nga tė gjitha trojet etnike.Kėshilli nismėtarė pas mabaritmit tė tubimit,mbajti mbledhjen e saj tė parė ku u zgjodh Kryesia e ngushtė e cila pėrbėhet prej pes anėtarėve :1.Alistar Ramadani-Kryetar 2.Ismet Murtezi-Nėnkryetar,3.Mitat Sinani-Sekretar,4.Ismet Kuēi-Anėtar dhe 5.Xhevahir Doshljani Anėtarė.


Bashkėsia Shqiptare-Zvicėr

British Columbia Parliament Bldg.


Nga Tubimi i mbajtur nė Lozanė me bashkėatdhetarėt me 18.Mars.2001 u
propozua nga tė pranishmit qė tė formohet Kėshilli Nismėtarė i Bashkėsisė
Shqiptare pėr Kantonin VAUD.Me vota unanime u zgjodhėn pėr Kėshillin
Nismėtarė kėta persona:

1. Alistar Ramadani
2. Mitat Sinani
3. Beqir Halimi
4.Shefqet Saiti
5.Abedin Berisha
6.Nusret Bekiri
7.Ismet Murtezi
8.Arif Gaxheri
9.Xhavit Jashari
10.Ismet Kuēi
11.Servet Halimi
12.Avdirahman Sabedini
13.Xhevahir Doshljani
14.Sali Ismaili
15.Ramadan Ramadani
16.Rahim Shahini


Kėshilli Nismėtarė pas mbarimit tė tubimit me bashkėatdhetarėt mbajti
mbledhjen e saj tė parė dhe zgjodhi me vota unanime Kryesinė e Ngushtė
prej pesė (5) anėtarėve.

KRYETAR: Alistar Ramadani
NĖNKRYETAR: Ismet Murtezi
SEKRETAR: Mitat Sinani
ANĖTARĖ 1: Ismet Kuēi
ANĖTARĖ 2: Xhevahir Doshljani

Nga ky kėshill u propozua qė tė formohet njėr shoqatė humanitare,gjė tė cilėn edhe e miratuam me vota unanime.
Shoqata Humanitare u pagėzua "Pėllumbat e Paqės" me seli nė Lozanė,por qė ka autorizim tė bashkėpunon nė nivel tė Zvicrės me tė gjitha shoqatat si motra qofshin ato kombėtare apo Zvicėrane.