Make your own free website on Tripod.com
M i s i o n i
Opinione


Nyon, 04.10.2001

Bota sot-Diaspora


PERKITAZI ME SITUATEN AKTUALE NE IRJMSe marveshja e Ohrit do te hase ne shantazhe kete e kemi ditur,por cka do te dal nga e gjithe kjo nuk e dime por mund te supozojme se sllavomaqedonasit do te bejne c'mos qe marveshja ne fjal te zgjas sa me shume qe eshte e mundur dhe dhe mos te pranohet nga Parlamenti i ikonave sllave qe keshtu te shkaktojn nervozizm tek shqiptart dhe lideret e tyre politik,simptomet qe tani me jane te qarta kur lexojme se cka deklarojn Komandantt e UCK-s,e ata thone se nje vakuum i ketill mund ta nxjerr situaten nga kontrolli dhe se ushtaret e UCK-s mund t'i kapin armet perseri por kesaj rradhe pa pyetur as Ali Ahmetin,sepse ministri i krekosur mendjelart i puneve te mbrendshme i ashtuquajturi boshkovski dashka qe policia e tij te futet ne zonat shqiptare qe te vene qetesin(!),kurse nuk e dinka se pikrisht me policine e vendosur ne ato zona prishet qetsia.

Lajmet se amnestia per ushtart e UCK-es nuk eshte ende ne rend te dites tregojne qarte se taktika e qeveris se mjekroshit Georgievski shkon aq larg sa qe len per te kuptuar se ky njeri vertet eshte nje psikopat me kapacitet te kufizuar mendor dhe se me te gjithka eshte e mundur,qe dmth ne perkthim keshtu:Un e nenshkruajta marveshjen e Ohrit me tre lidert tjere sepse kisha qllime tjera me vone,e keto qellime jan pikrisht ato qe bejme ne tani,te c' armatosen "terroristet shqiptar" nje here,pastaj edhe pse premtuam per amnesti nuk do ta pranojm dhe me ne fund marveshja e Ohrit sa me shume te shtyhet qe mos te pranohet nga Parlamenti,duke shpresuar se situata aktuale ne SHBA do te terheq vemendjen e komunitetit nderkombetar ne kahje tjera.Por z.Predju e gjeti Shkupin,erdhi perseri,kesaj rradhe me i vendosur se kure me pare,erdhi dhe u a tregoji liderve sllavomaqedonas gishtin,ju tregoji se edhe perkundrejt ngjarjeve tragjike ne SHBA nuk lejon qe askush ta keqperdor at tragjedi njerzore shkaktuar nga terrorizmi fanatik.
Ne kete drejtim pra,sa na perket neve shqiptarve nuk kemi se cka brengosemi,dhe kishim dashur qe sa me shume
sllavomaqedonasit ti lidhin kembet e tyre me duart e veta duke tentuar qe te kapen me komunitetin nderkombtar,gjithcka shkon ne favorin tone.

Nje tjeter risi sa u perket shqiptareve ne IRJM eshte se me te madhe flitet qe ish lidert e UCK-s duan qe te kyqen ne jeten politike FYROM-se,flitet se do ti bashkangjiten Partis Demokratike Kombetare e udhhequr nga z.Kastriot Haxhirexha,sido qe te jete,e drejte e tyre njerzore eshte te bejne cka te duan,dhe ne ne kete drejtim i pergezojme dhe urrojme sukses ne kete drejtim,pa dyshim se do ken prkrahjen e popullit shqiptar sepse treguan ne veper kush jan dhe per se jane angazhuar.Brengoses eshte fakti se qeveria sllavoortodokse se bashku me sherbetoret e tyre ne Gjyqet maqedonase bejne c mos qe ti vene ne banken e te akuzuarve lideret e UCK-s dhe natyrisht arestimin e tyre,prandaj edhe zgjasin e stergjasin c'eshtjen e amnistis me qellim.


Alistar Ramadani

Nyon 24.08.2001GEORGIEVSKI DĖSHMON SE ĖSHTĖ I SĖMURĖ


Pas katrahurės sė luftės me areoplanė,helikopterė,tanke dhe gjithė arsenali i mundshėm vrastar qė pėrdori qeveria e Georgievskit kundėr qytetarėve tė themi tė tij,sepse pas gjithė asaj qė ky njeri ka bėrė marim tė drejtėn morale qė tė sjellim pėrfundimin i cili do tė ishte se ky njeri patologjik,me inteligjencė tė kufizuar mendore as qė i konsideron shqiptarėt si njerėz e lere mė si qytetarė tė IRJM.

Rasti Hebibi mė sė miri vėrteton se njeriu i quajtur Georgievski nuk ka ndėr mend tė aplikon marveshjen e nėnshkruar tė Ohrit,pėrkundrazi,dėshiron qė me ēdo kusht tė destabilizon shtetin duke shpikur raste tė cilat i frynė destabilizimit.
Kėsaj rradhe "faj" paska ministri i drejtėsisė z.Ixhet Mehmeti i cili nuk paska firmosur dokumentin pėr ekstradimin e "terroristit" Hebibi nga Gjermania qė e kėrkuaka "qeveria e Georgievskit".

Ēka nė tė vėrtetė dmth kjo?

Nuk duhet tė jesh edhe aq shumė inteligjent qė tė kuptosh se me kėtė georgievski me stafin e tij vėrtet kanė vendosur tė matin pulsin e shqiptarėve tė cilėt participojnė nė qeveri,por tė cilėt gjithnjė janė vetėm si figura tė lojės qeveritare pa autoritet,me njė fjalė,ministrat shqiptarė nuk kanė tė drejtė tė vendosin pėr asgjė sa ju pėrket funksioneve tė tyre,sepse kryeministri bėn shantazhe,dhe minon ēdo nismė e cila shpie kah stabilizimi dhe bashkėjetesa,pėr tė cilėn gjė nuk mund tė themi pėr ministrat shqiptarė tė cilėt gjithmonė pėrdorin fjalėn ndėrtim e jo shkatėrim.
Sa do tė zgjasė kjo nuk e dimė,por njė gjė e dimė e kjo ėshtė se sllavėt luajnė me emocionet e shqiptarėve,duan qė nė mesin e shqiptarėve tė ketė ndarje e pėrēarje gjė e cila do tu ndihmonte sllavėve nė aspiratat e tyre tė vjetra qė tė gjejnė ndonjė shqiptarė tė ndershėm i cili do tu shkonte pėr shtati nė ēdo urdhėr tė tyre.
Konstatimin e fundit e themi pėr shkak se PPD-ja kėrcėnohet se do tė lėshoj qeverinė nėse shkarkohet ministri Mehmeti.Sa mban kjo nuk dimė,por vėrtet ėshtė koha e fundit qė kėso kėrcėnimesh mos tė ketė mė nė tė ardhmen,por vepėr konkrete edhe ate jo vetėm nga PPD-ja por edhe nga PDSH-ja sepse nė pyetje janė shqiptarėt e jo partia.Shteti unitar maqedonas nuk mund tė egzistoj nėse kėtė tani mė e kanė vėrtetuar edhe analistė edhe organizma tė ndryshėm ndėrkombėtar,e pse ne ti lusim sllavėt pėr bashkėjetesė,Nėse sllavėt duan qė ta shkatėrojnė IRJM ju qoftė pėr hajr,por ti lusim mė nuk duhet.Koha ėshtė ti kushtėzojmė,nė rastin konkret kusht kryesor do tė ishte qė ti shkruhet letėr Kryetarit tė shtetit si dhe organizmave ndėrkombėtare qė kryeministri patologjik Georgievski tė shkarkohet nga posti i Kryeministrit sė bashku me tėrė stafin e tij qė e mbėshtet dhe tė kėrkohet nga TPI qė tė ngre aktapadi penale kundėr tė njejtėve pėr genocid dhe krime kundėr njerzimit.

Ėshtė koha e fundit qė partitė shqiptare nė IRJM tė miren mė tepėr me organizmat ndėrkombėtare sa ju pėrket ē ėshtjeve jetike pėr shqiptarėt.Ėshtė koha e fundit qė partitė politike shqiptare nė kėtė kohė e cila ėshtė vendimtare pėr ardhmėrinė tonė tė inkuadrojnė nė rradhėt e tyre njerėz tė cilėt zotojnė gjuhėt e huaja dhe tė cilėt do tė flisnin pėrpara kamerave tė ndryshme televizive qartė dhe pastėr se pėr ēka nė tė vėrtetė luftojnė shqiptarėt.Nuk pajtohem si shqiptarė qė pėrpara kamerave televizive tė dalin njerėz tė cilėt mendojnė se e dinė gjuhėn e huaj kurse nė tė vėrtetė ata jo qė sdinė gjė,por dalin aty dhe belbėzojnė.Ju lutem, kėto gjėra janė shumė tė rėndėsishme.Koha ėshtė qė ta lėmė rrethin e ngushtė anash nėse vėrtetė duam ta bindim bashkėsinė ndėrkombėtare,dhe njėkohėsisht edhe politikisht ti mbėshtesim pėr muri sllavėt.

Pasi qė jam njohės i mirė i gjuhėve tė huaja,paraqitem vullnetarisht qė tė jap kontributin tim nė kėtė drejtim.Njėkohėsisht apeloj te tė gjithė ato tė cilėt i zotojnė sė paku tre gjuhė tė huaja tė paraqiten dhe tė dėshmojmė se bashkarisht duam qė ta zgjidhim ēėshtjen tonė njė herė e pėr gjithmonė.Emajlin tim e keni nė faqen e parė tė kėti web-i.Alistar Ramadani

Nyon 13.08.2001


MEDIAT,TERITORI,LUFTA...-"MAQEDONASE"


Mediat

Vjellin vrer e gjak pėr gjithēka ēka vjen nga ana shqiptare,apsolutisht gjithēka.Ne kėtė e kemi ditur kah moti sepse kemi parė nė praktikė gjatė viteve tė kaluara kur mediat e ashtuquajtura profesionale maqedonase tentonin me ēdo kusht tė minimizojnė mizoritė e policisė vrastare maqedonase qė ushtronin ndaj popullit shqiptarė kur kėrkoheshte edhe njė minimum i tė drejtės pėr tė jetuar ashtu si duam ne,kur vriteshin,burgoseshin torturoheshin nė mėnyrė mė mizore qė mund tė egzistoj shqiptarėt,mediat maqedonase i hypnin nė qiell "trimat" e MPM-s se kanė kryer njė aksion tė kėtij apo atij lloji kundėr "separatistėve shqiptarė",gjithė kjo nė funksion tė njė shtimi tė urrejtjes kundrejt shqiptarėve si nga ana e vet popullatės por gjithashtu edhe nga ana e institucioneve tė sistemit i cili funksiononte vetėm pėr sllavomaqedonėt dhe kėlyshėt e tyre lojal (sreb,vlleh,ortodoks,maxhup).Tash kur mė u mbush kupa dhe plasi lufta,kėto media mezi paskan pritur qė ta zmadhojnė arsenalin e tyre tė urrejtjes ndaj shqiptarėve duke thėnė edhe atė qė edhe ėndėr ėshtė vėshtirė tė shihet,sidomos kur ėshtė nė pyetje ngritja e moralit nė popullatėn sllavofolėse(do tė thoshte Rufi Osmani),nė veēanti nė ato ushtarake dhe policore,natyrisht kėtu nuk mungon as pėrkrahja e parezervė qė u bėhet tė luftėnxitėsve siē janė Georgievski,Boshkovski,Trajkovski edhe pse kėto pėrdorin tėrė arsenalin shfarosės ndaj shqiptarėve pa marė parasysh a janė fėmij,pleq,gra,civil,kryesorja ėshtė qė tė shkatėrohen nė rrėnjė shqiptarėt.Kėtu nuk do tė pėrmendim shkatėrimet e shtėpive dhe tė mirat tjera materiale qė me djersė e mund me vite tė tėra u munduan qė ta realizojnė shqiptarėt,sepse nė krahasim me jetėn kėto edhe mund tė kompensohen.Dhe,mediat sllavomaqedonase i shpallin heronj "mbrojtėsit" e tyre sllavomaqedonas (lexo kriminel tė llojit sllav vetėm),mundohen pra ta ngrisin moralin e njė konjukture vrastare kriminale tė cilėt nuk kanė ama aspak tė bėjnė me kodin qė njerėzimi e quan MORAL.
Shrohet njė pyetje e thjeshtė:prej kujt e paskan mbrojtur "mbrojtėsit" sllavomaqedonas teritorin?Prej bashkėqytetarėve tė tyre?
Kjo sdo koment mė shumė,kėtu shihet morali tė cilin duan mediat sllave tu a ngulin nė kokė sllavėve.Shumė vėshtirė.Moral kanė ato qė kan lindur me moral,nuk mund tė kenė moral tė pamoralshmit qė nga lindja,e kėto janė sllavėt.Ato kado qė luftojnė,nuk luftojnė por bėjnė shkatėrime(Bosnja,Kosova,Kroacia,Ēeēenia,tash edhe IRJM).Sllavėt vetėm me fėmi gra e pleq luftojnė,sepse nuk ua mba tė futen nė luftė me luftėtarė tė vėrtetė,pastaj ankohen se askush nuk i pėrkrah.Kur mediat shpallin dhe shpėrndajnė pamoralitetin aty nė at rreth mė nuk bin lulet,e kėtė me tė madhe e trumpetojnė mediat sllavomaqedonase,pa asnjė dallim qofshin tė shkruara apo elektronike,kjo ėshtė njė pėrgjegjėsi e madhe kolektive.Por mbase tham mė lartė se morali i tyre ėshtė dhe mban aq,atėherė me kėtė duhet tė miren psikologėt mė tė njohur botėrorė se pse ky lloj qenie njerėzore ėshtė i tillė..

Teritori

Edhe pėr kėtė temė medoemos duhet qė ti pėrmendim mediat sllavomaqedonase,deshėm apo jo kėsaj nuk mund ti ikim sepse janė pikėrisht mediat sllavomaqedonase tė cilat i kanė rrokė daullet nė bark dhe trumbetojnė se qenka rrezikuar "tėrėsia teritoriale" e "nėnės maqedoni" nga "terroristėt shqiptarė".
Me tė vėrtet habitet njeriu kur i lexon kėto marėzira,ato,sllavomaqedonasit,sikur edhe tokat,shtėpi,tė mirat materiale,dhe gjithēka ēka ėshtė shqiptare,paskan dashur qė ti vulosin nė tapitė e tyre,ti pėrvetėsojnė dhe tė veprojnė ashtu siē duan ato vetė,duke menduar se vetėm ato jetojnė nė rruzullin tokėsorė.Ndoshta edhe e kanė teritorin deri nė Tokio(!?) kush e di,shohin ėndra me sy hapur,le tė vetkėnaqen.

Lufta

Ēdo luftė lind nga rezultati i pakėnaqėsisė tė njė etnikumi,kėtė e dimė tė gjithė,por kur nisen lufta tė pakuptimta siē janė kėto ballkanike,atėherė kėtu duhet ulur dhe analizuar mirė pse?
Shkatėrimi i ish jugosllavisė u bė me meritėn e sllavėve serb,tė cilėt kishin kujtuar se gjithēka ēka fluturon edhe hahet,rezultati dihet nuk kemi nevoj as qė ti pėrmendim,sepse kanė mbetur nė analet e historisė botėrore si luftėra tė papara pas luftės sė dytė botėrore sa i pėrket shkatėrimit njerėzor.Atėherė kur menduan tė gjithė se ky regjion u qetėsua pas kėsaj,plasi filmi nė IRJM,nė kėtė shtet tė "oazėz" gligoroviane tė paqes.Dualėn kastravecat e shtrembur,nuk paska qenė ashtu siē prejudikohej. Nė parlamentin sllav tė ikonave nė Shkup shqiptarėt i lutnin sllavomaqedonasit qė njė amandament i tyre tė kalon,por kot...gjithēka ishte e kotė,sepse ato(sllavėt) ishin kurdisur qė pėrpara se tė lindin se me shiptarėt nuk ka as mirėkuptm as mėshirė.Kėtė e vėrtetuan me luftėn gjashtėmojre qė kaploji IRJM duke pėrdorur tėrė arsenalin e rėndė luftarak kundėr civilėve,arsenal ky i blerė nga vėllezėrit e tyre sllav.E quajnė "borba za makedonija",kundėr bashkėqytetarėve tė tyre,po,"borba za makedonija".Duke shkatėruar gjithēka shqiptare.Duke vrarė fėmi,gra,pleq qė dihen me emer e mbiemer,me datlindje e adresė,kurse qajnė nga ana e tyre tė vrarit tė cilėt ishin nė uniforma,uniforma kėto tė cilėt i kishin veshur pėr tė bėrė kėrdi mbi shqiptarėt.Nuk duhet qė ti qajnė sepse vetė ashtu kan dashur(apo edhe skan dashur,sepse shumica e tyre dezertojnė,ikin ka syt kėmbėt).Pasi qė ne shqiptarėt kemi moral aq tė lartė sa qė sllavėt nuk mund edhe ta imagjinojnė do tė themi sinqerisht se edhe kėto jeta na dhimben,pa marė parasysh se ato i kishin veshur uniformat pėr tė vrarė shqiptarėt,mund tė themi se kanė qenė edhe tė detyruar tė shkojnė nė luftė,sepse kjo luftė nuk kishte tė bėn me njė agresion tė jashtėm,por ka tė bėj me dėshirėn e georgievskave,boshkovskave dhe trajkovskave qė deshėn dhe duan me ēdo kusht tė tregojnė imoralitetin e tyre patologjik nė kėtė luftė e cila ka vetėm tre fitimtar:TRAJKOVSKIN,GEORGIEVSKIN DHE BOSHKOVSKIN tė cilėve nuk ju mungon asnje qime nė kokė,tė cilėt familjet e tyre i kanė mirė tė strehuar me tė gjitha tė mirat,kurse kėndej dėrgojnė tė tjerėt tė luftojnė pėr tė realizuar kampanjėn e tyre politike qė ėshtė afėr.Po.Me luftė bėjnė fushatė parazgjedhore sllavėt,kėtė shkollė ua tregoji krimineli i luftėrave mė tė fėlliqura pas luftės sė dytė botėrore Millosheviqi.Por a do tė mbarojnė atje ku ėshtė tani vetė krimineli nuk dihet.Sinqerisht kishim dashur qė TPI tė miret edhe me kėto kriminel tė llojit millosheviqian,sepse lufta e milloshqviqit me kompani nuk dallon aspak me luftėn e georgievskit me kompani.

Pėr fund

Sot normalisht duhet tė nėnshkruhet marveshja politike e Ohrit,kjo dmth se luftimet duhet tė dėrpriten dhe tė vazhdon jeta normale duke ndėrtuar njė shtet multietnik me tė gjitha tė drejtat pėr jetesė.Ne ende nuk e dimė a ėshtė nėnshkruar marveshja sot,por sidoqoftė,kishim dashur qė firmosja e marveshjes nga pala shqiptare dhe ajo maqedone tė implementohet pik pėr pikė.Sllavėt e kanė shansin tė dėshmojnė se kanė moral njerėzor (edhe pse unė personalisht shumė dyshoj),duke tėrhequr tėrė arsenalin luftarak nga zonat e luftės,duke dėrguar ushtrinė nė kazermat e tyre ku e kan edhe vendin,duke tėrhequr tė gjitha postblloqet policore nga vendet ku frekuentojnė shqiptarėt,duke ēarmatosur paramilitarėt dhe rezervistėt e tė gjitha llojeve,dhe duke ia dhėnė njė shansė tė madhe paqes.Pasi qė jam vetė shqiptar,unė e di qė shqiptarėt do tu pėrmbahen premtimeve tė dhena bashkėsisė ndėrkombėtare,dhe e di se ato firmosjen e dokumentmarveshjes do ta respektojnė me pėrpikshmėri,prandaj as qė kam diēka tė shtoj nė kėtė drejtim.Gjithēka mvaret nga sllavomaqedonasit,dhe bashkėsia ndėrkombėtare.

Tė mos pėrtypim mishin e dėshmorėve


--------------------------------------------------------------------------------

9 Gusht 2001

Ne si popull kemi njė kulturė tė lashtė se si duhet tė flitet pėr dėshmorėt si duhet tė kujtohen ato dhe si respektohen, dhe gjithė kjo duke ditur se ēka kanė dhėnė ata: jetėn. Prandaj si njė shqiptarė mė ka ardhur shumė rėndė kur dikush tė ketė folur negativisht pėr dėshmorėt e rėnė dhe me ate tė hyjė ne montimin e zbehtė sllav tė pėrēarjes ndėr shqiptarė, kur ata vetė ja pėr 6 muaj ndėrrojnė dy herė shefat e ushtrisė. Prandaj do kisha apeluar tek ēdo shqiptarė kudo qė gjindet tė dije momentin dhe peshėn e fjalės sė tij se kohė lufte ėshtė kjo dhe duhet qenė tė zgjuar.

Ky populli ynė ka dėshmuar se ka pjekuri tė madhe dhe ate po e tregon edhe nė luftė. Tekefundit-luftėn e fiton ai qė sillet i qetė- ishte shkruar nė librin e Tao's. Nga qetėsia ėshtė tė sillesh gjithmonė drejtė dhe nė momentin e duhur tė veprosh si duhet. Planet pėr paqen gjatė luftės dhe planet pėr luftė gjatė paqes nuk janė nė pėrputhshmėri me ate qė ne duhet tė bėjmė.

Komandant Teli dhe 4 ushtarėt e tij tė vrarė nė gjumė janė edhe njė provė se sllavėt nuk dijnė rregulla por kjo na imponon neve qė me kthyrje tė grushtit nė pėrpikshmėrri me rregullat tua mėsojmė atyre rregullat e jo qė as ne mos ti zbatojmė ata.

Tė gjithė e dijmė gjenialitetin dhe guximin e kėtij komandanti tė lavdishėm dhe nėse Haraqina ėshtė Kosova e sllavomaqedonasve (njė humbje qė festohet) atėherė ėshtė meritė e kėtij gjeniu shqiptarė dhe ushtarėve tė tij. Dihet se i pengonte shkaut fryma e tij por askujt nuk guxon ti pengojė egoja e tij ngase njė popull shpirt-madh si shqiptarėt gjithmonė ka egoja tė fuqishme prej Skenderbeut e deri te Ademi dhe ata vetėm do pėrsėriten apo si tha Fishta: "mbretėr?!!

Ne robėr s'kemi se mbretėr jemi ēdo njėri prej nesh". Njėri nga ushtarėt e komandant Telit ishte Arben
Bajrami nga Shkupi ai ishte djal hasreti dhe ėshtė edhe njė provė se sa ky popull dhe bijtė e saj mė
tė mirė e dojnė lirinė. Pra edhe njėherė gjithēka shqiptare duhet tė vihet nė shėrbim tė ēėshtjes ende tė pazgjidhur shqiptare, pėrplasjet tona ideologjike mund t'i aktivizojmė nė ndonjė odė ose parlament ose gjatė zgjedhjeve por nė kohėra lufte le tė jemi tė bashkuar.

Asan Saliu
09-08-2001
Shkup


LISTA E BASHKĖSISĖ EVROPIANE, RAST I PASHEMBULLT NĖ BOTĖ

Shkruan: Teuta Zymberi, Zvicėr
20 Korrik 2001

Me asnjė popull tjetėr dhe me as njė lėvizje tjetėrkund nė botė nuk ėshtė vepruar kėsisoji siē veprohet me shqiptarėt. Lista kėrcėnuese, qė tė kujtojnė LISTAT e ZEZA tė UDB-ės!!!

Aplikimi i njė liste emrash tė veprimtarėve shqiptarė ditė mė parė nga presidenti i Amerikės, Xhorxh Bush dhe lista e Bashkėsise Evropiane , mė nxitė mua, si gazetare, tė reagoj po ashtu publikisht, qė ta them pėr opinionin e gjithmbarshėm vetėm tė vėrtetėn apo vetėm njė tė vėrtetė rreth kėtyre listave. Mė tepėr se njė obligim etik profesional, ndjej obligim atdhetar qė tė mos heshtė dhe tė mos qėndroj indiferente pėrballė ēėshtjeve tė mėdha qė kanė lidhje me ēėshtjen e madhe kombėtare, nė kėtė rast me ēėshtjen e lirisė.. Emrat e shėnuar tė veprimtarėve shqiptarė nė listėn e Bashkimit Evropian, i njoh gati se tė gjithė. E njoh veprimtarinė dhe biografinė politike nė tė gjitha kohėrat e tyre deri mė sot. Dhe, biografia e tyre liridashėse ėshtė thelbi qė mė shtyn t\'i drejtohem Bashkėsisė Evropiane dhe opinionit politik shqiptar me disa pyetje publike:
-Cili ėshtė mėkati i njerėzve tė pėrfshirė nė listėn e zezė tė SHBA-sė dhe BE-sė?
-Cilin shtet nė botė kanė rrezikuar apo rrezikojnė kėta veprimtarė tė devotshėm tė ēėshtjes shqiptare?
- Kush mundet ta ndalojė veprimtarinė ēlirimtare tė njė populli tė robėruar dhe tė shtypur nga njė grusht maqedonėsh?
- Pse BE nuk reagoi kundėr bombardimeve tė fshatrave shqiptare nė Maqedoni, por mbėshtet regjimin kriminal sllavomaqedon?
- Me ēfarė qėllimi aplikohet lista pėr personat, tė cilėve, po kjo bashkėsi u kishte njohur strehimin politik, pikėrisht, pėr shkak bindjeve tė tyre liridashėse pranė shteteve tė tyre dhe tani i shpallė persona \" non grata \" duke i bėrė thirrje Maltės, shteteve anėtare, Turqisė, Qipros, Vendeve Skandinave, Zvicrės, Evropės Lindore dhe Qendrore pėr tė ndikuar nė ndalimin e marrjes sė vizave ndaj kėtyre personave, veprimtarėve shqiptarė?
- Kush e ndihmoi BE-nė dhe Bushi-n nė pėrpilimin e listave pėr t\'i vėnė nė shėnjestėr pikėrisht njerėzit qė tėrė jetėn e shkrinė pėr ideale kombėtare, pėr Pavarėsinė e Kosovės, pėr lirinė e Kosovės?
- A duhet tė protestojnė bashkadhetarėt nėpėr Evropė?
- A duhet qė pėr hir tė miqėsisė me Amerikanėt apo Europianėt tė heshtet para ēdo lloj veprimi qė Presidencat miratojnė vendime jo tė drejta, pa pėlqimin tonė dhe kundėr vullnetit tė popullit tonė?!

Dhe kėto lista tė zeza, po me kėta emra,( dhe emra tė tjerė) i kishte dikur dhe i ka edhe sot me siguri edhe UDB-ja dhe ēdo Shėrbim tjetėr sekret antishqiptar. Dhe kjo nuk na habit, kur kemi parasysh qėllimet shekullore hegjemoniste tė sllavėve ndaj shqiptarėve. Por na habit dhe na trondit njė qėndrim i tillė i shteteve, tė cilat, edhe nė kushtetutat e tyre ndalohet ēdo lloj diskriminimi nė baza nacionale e raciale, kur dihet gjithashtu se nė kėto kushtetuta tė kėtyre shteteve u garantohet qytetarėve tė tyre siguria fizike pronėsore dhe juridike.
Dhe tė kthehemi nė rastin e \"Maqedonisė\". Qeveria maqedone e udhėhequr ekskluzivisht nga maqedonėt merr vendime dhe jep urdhėra pėr granatime dhe shkatėrrime tė fshatrave tė tėra shqiptare, pa zgjedhur mjete as caqe dhe pa pasur llogari nė shkatėrrimet nė njerėz dhe prona tė shqiptarėve.
Dhe kjo ėshtė pika kulminante, ku unė si gazetare shqiptare nuk mund dhe nuk dua tė kuptoj pėrkrahjen e Bashkėsisė Ndėrkombėtare qė i ipet njė qeverie tė tillė sllavomaqedone, e cila qeveri, i ka vėnė vetes detyrė shkatėrrimin masovik tė qenies dhe gjithēka tjetėr qė ėshtė nė pronėsi tė shqiptarėve.
Dhe kėtu mund tė shtrohet pyetja? Si ėshtė e mundur, qė, po kėto shtete, qė thirren aq shumė nė vlerat demokratike t\'ua mohojnė tė tjerėve, nė rastin konkret shqiptarėve, tė drejtėn qė tė vetmbrohen dhe tė luftojnė pėr barazi kombėtare!
Mė lartė theksova, se njė numėr i i caktuar i emrave nė kėtė listė kishin gjetur strehim po nė kėto shtete, tė cilat po i shpallin persona \"non grata \".

Zotėrinj, pėrfaqėsues tė shteteve nė fjalė, kėta njerėz, tė cilėt Ju nė njė kohė u dhatė strehim dhe tani po i shpallni persona tė padėshiruar, kėta, pikėrisht nė vendet Tuaja, ku kaluan vite tė tyre, morėn shembull nga modelet tuaja, se si duket njė shoqėri e lirė dhe demokratike, se si jeton njė popull i lirė pa dhunė e pa diskriminim. Dhe tani, kur, kėta u kthyen nė trojet e tyre pėr tė kėrkuar qė tė zbatohen po kėto vlera , tė cilat ju i keni pėrcaktuar nė vendet tuaja, ju i shpallni heretikė!
Evropa e njeh shumė mirė dosjen e kėtyre perosnave se pėr ēka janė larguar nga vatrat e tyre. Evropa e din shumė mirė, se kėta veprimtarė nuk u larguan nga dėshira, por nga ndjekja e egėr e regjimeve pushtuese serbosllave.

- Pjesa dėrmuese e kėtyre emrave nga kjo listė ishin nė listėn e zezė tė UDB-ės famkeqe,tė cilėt, kaluan vitet mė tė mira nė kazamatet serbe duke vuajtur dėnime deri nė 15 vjet burg. Dhe, kėta persona qė kaluan njė gjysmė jete nė burgjet egra serbe duke u torturuar shtazarisht nga gardianėt e inspektorėt e Serbisė e Maqedonisė, kėrkuan mė vonė strehim politik po nė kėtė Bashkėsi evropiane e pse jo edhe nė Amerikė, dhe kur kėta veprimtarė u kthyen nė atdhe qė t\'i krijojnė kushte popullit nė trojet e tyre tė jetojnė tė lirė, kėta ndėshkohen padrejtėsisht nga Shtėpia e Bardhė dhe Presidenca e Evropės, pra nga ATA, qė i kishin strehuar me aq mirėkuptim.

- Nuk mė ka ndodhur tė dėgjoj kėtu jashtė nė Evropė tė jetė pėrpiluar njė listė e tillė pėr popujt apo organizatat tjera ēlirimtare, sikurse po veprohet kėsaj radhe me shqiptarėt. Lista e miratuar nga Shtėpia e Bardhė dhe Bashkėsia Evropiane ėshtė rast i pashembullt nė Evropė e ndoshta edhe nė botė.

- Si gazetare qė i pėrcjellė ngjarjet qė lėvizin aktualisht, jam nė gjendje tė kuptoj interesat e Fuqive tė Mėdha nė Ballkan, por nuk dėshiroj tė kuptoj dhe nuk dua tė pranoj, qė pėr hir tė kėtyre interesave, populli im tė jetė i robėruar. Bashkėsia Ndėrkombėtare para se tė pėrpiloj lista tė tilla pėr shqiptarėt duhet qė, tė bėjė shumė mė shumė pėr shqiptarėt. Po i pėrmend vetėm disa mė kryesoret:
- -Tė angazhohet seriozisht(gjė qė deri mė tani nuk e ka dėshmuar) pėr lirimin e tė gjithė tė burgosurve shqiptarė qė ende po dergjen burgjeve tė Serbisė si dhe pėr fatin e tė zhdukurve shqiptarė.
- -Tė burgosė dhe tė dėrgoj tė gjithė kriminelėt serbė e pse jo edhe ata maqedon nė gjyqin e Hagės ;
- - Tė angazhohet seriozisht ( gjė qė deri mė tani nuk e ka bėrė) nė pengimin e funksionimit tė institucioneve paralele serbe nė Kosovė, pėr tė cilėn gjė e kanė obliguar vetveten me Rezolutėn 1244 tė KS tė OKB-sė e tė tjera gjėra qė akoma nuk po zgjidhen dhe po luhet me shumė gjėra tė rėndėsishme nė kartėn e njė paqeje me shumė kushte!

- Nė fund, jam e bindur se pėrfaqėsoj mendimin e pjesės dėrmuese tė shqiptarėve, se Ushtria Ēlirimtare Kombėtare ėshtė njė forcė ēlirimtare e dalė nga gjiri i popullit si nevojė e kohės pėr t\'iu kundėrvėnė njė politike hegjemoniste sllavomaqedone.
- Ndėrsa veprimtarėve, bashkėkombasve tė mi, qė gjenden nė listat e SHBA-s dhe BE-sė u dėshiroj suksese tė reja nė punėt e tyre atdhetare. Dhe pėr tridhjetė e tetė emrat e pėrfshirė nė listat e lartėpėrmendur, bashkatdhetarėve u takon tė mbajnė protestė para OKB-sė nė Gjenevė .

Pėrndryshe heshtja dhe indiferenca do tė sjellin dėme edhe mė tė mėdha tek shqiptarėt. Shqiptarėt kanė tė drejtė tė reagojnė dhe duhet tė reagojnė pėr ēėshtjet e tyre madhore. Andaj, edhe nė kėtė rast duhet tė protestojė nė format e preferuara . Kur dikush tė prekė nė identitet kombėtar, pa asnjė hamendje duhet kundėrshtuar qėndrimet e dėmshme ngakushdo qė mund tė vijnė dhe urdhėrohen. Rasti i suspendimit tė gjeneralėve dhe komandantavė shqiptarė nga TMK-ja, nuk arsyeton nė asnjė mėnyrė heshtjen e trishtuar tė disa mjediseve shqiptare, sikurse nuk arsyetohet nė asnjė mėnyrė heshtja pėrballė njė liste qė ka prekur ndjenjat kombėtare. Cili popull nuk do tė ngriste zėrin pėr bijt e vet tė dėshmuar me sakrifica tė mėdha? Tė heshtėsh dhe tė tė ngjajnė, se kėto gjėra godasin vetėm individ, kjo ėshtė njė mashtrim pėr tė gjithė ata qė mashtrohen dhe qė shikojnė nė prapaskenė. Dhe nė kėtė rast, Bashkėsia Ndėrkombėrtare nuk ka prekur dhe goditur vetėm individin, por ka prekur nė thelbin kombėtar. Po sigurisht qė ka prekur institucionin e shenjt tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe UshtrisėĒlirimtare Kombėtare. Dhe kjo duhet t\'ia hapė sytė shumė njerėzve tanė dhe ta mbrojnė thelbin e kėsaj ēėshtje tė shenjt pėr tė mos lejuar tė tjerėt ta injorojnė vlerėn pėr ēka ke luftuar dhe lufton.

Salih Hoxha


Shkup,19.07.2001

Pse smund tė quhet kryeministri Gaddaf


Mbrėmė nisi njė bisedė mes shokėve tė mi se ēka do bėhet tani pasi pėrjetuam edhe njė kanonadė tė bombardimeve mediatike ku sipas tyre ne ishim edhe duke i gropuar armėt por edhe duke u ripozocionuar, deputetėt e PPD-sė do tė takoheshin me Ali Ahmetin, Todor Petrovi do tė organizonte miting kurse policia i thoshte popullit edhe shkoni edhe mos shkoni. Nė fund kryeministri:kaubojėt, i ndihmojnė terroristėt, qytetarė tė rendit tė dytė, bombardohemi, kta qenka ma radikal se shqiptarėt etj. Reagimet tona pasonin mbas:kuzhinieri tha shkurt se duhesh me kanė usta pėr me hupė shtetin, plaki se nuk i mirret llafi kėti dhe pėr njė kohė krejt pritnin ēka do thomė une si shqiptari i vetėm qė ka votuar tre herė radhaz pėr VMRO. Pėrveē dėbimit tė Serbisė nga kjo krahinė votimi pėr VMRO sillte edhe shumė tė mira qė u panė prej Tanushės e kėndej por pėr ate ndonjėherė tjetėr. Ma i riu prej neve u kthye dhe mė tha: aga Salih ky sun u ba Milosh ama Gaddaf po. Une mė par ju tregojsha krejtve se ky njeri ka dėshirė dhe nevojė qė tė bėhet Milosh ama ska mend dhe fuqi pėr njė punė tė tillė ama tash duhet me ju tregua se pse sun bahet Gaddaf.
Gaddafi me teorinė e vet tė gjelbėrt edhe pse plagijat ishte i denjė ti konkurojė edhe teorive tė Kardeljit pėr vetqeverisje socialiste. Ky vetėm se deshi tė bėhet demo-kristian i ortodoksisė dhe me ate hyri nė koktejin mė tė keq politik ringjalljen e bizantit me metoda romake.
Gaddafi ka sens pėr traditė dhe krenari nomade dhe mysafirėt i pret nė ēadėr dhe u shkon atyre me deve. Ky vesh bluzė tė zezė franēeze dhe vozit veturė gjermane. Gaddafi ka pushtet real dhe askush nuk mund tė i ndėrrojė atij pėrfaqsuesit rajonal tė ministrisė sė mbrojtjes pėr njė natė e lere mė tė ja mobilizojė ndonjė kėshilltarė.
Gaddafi edhe pse synon bashkėpunim afrikan nuk ndėrpret bashkėpunimin me arabėt kurse ky i la bullgarėt pėr dy kėshilla dhe tre granata serbe.Gaddafi ka argumente simpatike mbi prejardhjen arabe tė Shekspirit dhe ka dije tė konsiderushme leksiografike kurse Lupēeja nuk din se para krejt kuptimeve termi Maqedoni ėshtė term gjeografik dhe historik e mė pastaj mund tė pėrdoret si term pėr
emėrtim tė ndonjė etniciteti.Gaddafi pėrveē sharjeve dinte tė kėrkonte pėr nuse djalit tė vet vajzėn e Klintonit kurse ky vetėm din tė kėrkojė para. Gaddafi ėshtė anti-cionist
por nuk organizon ndjekje tė popullatės sė ndryshme nė njė vend ku para 40 vjetėsh ėshtė bėrė persekutimi dhe dėbimi i mė shumė se 4000 ēifutėve. Nė Libi ka ende ēifutė qė jetojnė edhe ate shumė mirė.
Gaddafi nė rini ka marrė pjesė nė luftė anti-kolonialiste sė bashku me Omer Muhtarin dhe asnjėherė ska qėndruar nėpėr klinika mentale e tė shkruaj poezi perverze. Pra shokė nuk mund tė hyjmi nė botėn e krahasimeve tė kėtij kryeministri
pasi nėse je bėrė Kju Klus Klan dhe ke organizuar
demonstrata me pan-karta indijani i mirė ėshtė indijani i vdekur atėherė nė kėtė rast kaubojėt janė ata sherifėt e drejtė qė vrasin banditė dhe kriminelė. Nėse ke rėnuar 1/10 e faltoreve tė njė populli smundet ata tė jenė talibanėt. Nėse armiku ėshtė i fortė sa turku sdon tė thot qė gjithmonė do ndalet si nė Qipro. Disa pjesė shkojnė tė tėra pra edhe kjo luginė e Ballkanit, ti mund tė mos duash por humbėsit nuk vendosin edhe po u shtirėn si tė frustruar. Le tė tė mėsojnė ende kisha me kujtesė tė thellė historike (e formuar para 35 vjetėve!!!) se ēka ka ndodhur mos ndoshta do tė mund tė shikosh ate qė do tė ndodhė.


Shqiptarėt, historikisht asnjėherė nuk kanė qenė, as ekstremista, e as terrorista!


shkruan: Qemal Musliu

Populli shqiptarė disa shekuj jetoi nėn robėrinė turke, e nga fillimi i shekullit qė sa po e lamė pas, njė pjesė e popull shqiptarė ra nėnė robėrinė sllave. Robėrimi dhe coptimi i trojeve shqiptare u bė, jo pse nuk luftuan shqiptarėt, jo pse nuk ditėn, jo pse nuk deshtėn, por pse nuk patėn pėrkrahjen e askujt dhe nuk patėn aleat tė natyrshėm dhe as miqė, as nga shtetet fqinjė, e as nga fuqit e kohės, prandaj gjitha luftėrat qė u bėnė, mbaruan me humbje, duke u detyrua dhunshėm tė bien nėn sundimin e sllavėve. Kurse sllavėt, vazhdimisht e patėn pėrkrahjen e Rusisė, nga hatri i kėsaj shtrige patėn edhe Francėn, Greqin,Bullgarin, Italinė etj.

Prandaj, kjo ndarje e pa dhimbshme qė iu bėnė tokave dhe popullit shqiptarė, nė kohė dhe nė periudha tė ndryshme, njė ditė duhet patjetėr tė fitojė nga ligji i sė drejtės sė natyrshme, ngase populli shqiptarė jeton nė trojet e veta etnike, nė njė homogjenitet me ghuhė, me kulturė, me simbolė tė njėjtė kombėtarė dhe autokton nė trojet e vata nga kohėrat ma tė lashta.

Shqiptarėt luftun pa rreshtur sunduesin e huaj dhe dota luftojnė varėsisht nga koha, si nė fillim tė shekullit XX-tė: Gjat luftėrave Ballkanike, nė Luftun e Parė dhe tė Dytė Botėrore, derdhė gjak pė lirin e tė huajve, ngase u thirrėn qė ta luftojnė bashkarishr fashizmin dhe nuk ditėn se me fashistėt po e luftojnė mikun gjerman, dhe me ndihmėn dhe diktatin e Rusisė pėsun humbje. Vetėm nė mbarim tė shekullit XX tė, populli shqiptar do tė ketė fatin dhe pėrkrajen fuqļsė sė NATO-sė dhe tė SHBA- ve, nė luftė kundėr pushtuesve barbarė sllav. Sot populli shqiptarė lufton pėr liri dhe mėvetsi tė trojeve etnike shqiptare dhe jo pėr okupim tė tokave tė huaja, siē thuhet nė propaganda tė ndryshme qotė sllavo- serbo-maqedone qoft greko- bullgare apo shtet tjetėr. Rrezistenca, me armė nė dorė, mund tė mos ketė pėrkrahjen e askujt, por njė gjė duhet ditur ēdokush, se shqiptarėt mjaft duruan, me shpresėn dhe rrenėn pėr barazi dhe bashkė-jetesė, por kotė, sė koti, ata morėn shpėrblimin dhe u keqėtrajtuan, u pėrbuzėn, u rrahėn, u burgosėn, e u vranė: nė rrugė,nė shtėpi, nė shkollė, nė fabrikė, nė ushtri dhe kudo, siē ishte rasti, nė Bit Pazar, nė Ladorisht, nė Gostivar, nė Qytetin Studenti - Tetovė etj. prandaj shqiptarėve i`u harxhuan forma dhe mjetet paqėsore, prandaj nuk ka ku tė shkohet mė. Bijtė mė tė mirė tė popullit shqiptarė nga tė ghitha trojet ku jetojnė shqiptarėt u detyruan dje nė Kosovė, sot nė Kosovėn Lindore dhe nė Maqedoni t`i rrokin armėt dhe tė i dalin zotė trojeve tė veta. Me kotė thuhet shqiptarė maqedon jo, makedonski albanci, jo, jo o sllavė tė karpateve, shqiptarėt janė shqiptarė - qė jetojnė me mijra e mijra shekujsh nė ato troje tė lashta e stėrgjyshore, po ju, ju jeni tė huaj e tė egėr, ata qė jetoni mu nė tokat tona.

Maqedonia pėr herė tė pare nė faqen e historisė shkruhet si republikė e Jugosllavisė sė KAĒJ-sė,(AVNOJ) tė vitit 1943/44, shėnohet me emėrin sotėm, qė veten e quanė, pėrndryshe asnjėherė historia nuk e njeh kėtė popull si kombė maqedon. Prandaj edhe sot e kėsaj dite shtetet qė e rrethojnė kėtė llojė Maqedonie, ende nuk e kanė njohur atė plotėsisht, si psh. Bullgaria e pranon si shtet, por nuk e njeh si komb dhe nuk e njeh si gjuhė zyrtare maqedonishten. Ndėrsa Greqia e cila eshtė kundėr ekzistencė sė shtetit maqedon, ngase i krijon problem historisė sė lashtė dhe tė sotmės e tė nesėrmės. Ndėrsa Serbia nuk i njeh kufijt e kėtij far shteti, ku para disa ditėsh e nėnshkruan njė marrėveshtje sa pėr sy e faqe, pėr njohjen e kufijve, e qė u ba mollė sherri, pėr plasjen e konfliktit. Kurse Shqipėria ėshtė shtet i parė dhe i vetmi ndoshta, edhe i fundit, qė njohi maqedonin si shtetė pa kontestuar as gjuhėn as kufijt, as flamurin e as gjuhėn edhe pse nga shumė fakte historike tė lashta, e tė sotme, Shqipėria nuk ėshtė dashur ta bėje njė gjė tė tillė, sė cilės ma sė shumti ka pėr tė i kushtuar ky hapė i shpejt dhe i gabuarė, qė koha poe dėshmon. Po edhe sot e kėsaj dite politika zyrtare e Shqipėrisė po fletė gadi me njė gjuhė siē flasin grekėt, bullgarėt dhe vetė maqedonėt, po me gjithėate pėrsėri shqipėria akuzohet, kinse e ndihmon UĒK-nė dhe UĒPMB-nė. Ēdo analitik, qoftė politik, apo ushtarak duhet ta dijė njė tė vėrtetė se krijesa artificiale nuk mund tė qėndroje dhe tė jetojė nė kohė dhe hapsirė tė paskajshme. Prandaj maqedonėt e vetė vetėquajtur, kėtė tė vėrrtetė faktike duhet tani ta dinė dhe ėshtė koha e fundit, e nė interesė tė sė mirės, qė tė gjejnė rrugė tjetėr, o eksluzivisht tė barabartė me shqiptarė, o nuk munden tė ekzijtojnė ndryshe. Arma do tė ndalet kur UĒPMB, dhe UĒK-ja realizojnė L I R I N Ė.

Pra, shqiptarėt, as njė herė nė historin e njerėzimit nuk kanė qenė terrorist apo ekstremist, asnjė herė nuk kan mbushur varret me fėmijė tė etnive tė tjera, ata kurrė nuk kan vrarė gra, ata kurr nuk kanė pushtuar toka tė huaja, ata kurrė nuk janė gėzuar pėr fatėkeqėsin e dikujt dhe si munden qė tė jenė terrorist apo ekstremist kur dihet se ėshtė njė e vertetė e madhe se luftojnė pėr tė qenė tė L i r ė, mu nė trojet e veta e tė lashta dhe jo si sllavėt qė erdhėn diku ka fundi i shekullit - X tė dhe sot bėjnė zhurmė ēoroditėse nė Ballkan e mė gjėrė. Prandaj Luftetarėt e Lirisė janė mbrojtėsit mė tė mirė, e mė tė sigurt tė paqės dhe qetėsisė nė trojet shqiptare dhe mė gjėrė.

Prandaj ėshtė koha e fundit e subjektit politik dhe ēdo shqiptarit ku do qė gjindet e nė veēanti e atyre qė janė nė ushtri dhe nė policin maqedone tė i lėshojnė rradhat e armikut, pėr mos ardhė deri te mė e keqja nė luftė vėllau me vėllanė. Thirrjen e tė gjitha strukturave qoft ushtarake, qoft policore apo edhe stukturat shtetėrore duhet ta bajė partia qė ėshtė nė kualicionin shtetėrorė.

shkup.gif
KUR POPULLI VUAN,DIKUSH LUFTON PĖR KARIKE!!!

Kjo qė po ndodhė nė FYROM,kjo luft pėr ēlirim defintiv kombėtar nga kthetrat sllavomaqedonase mė sė paku ėshtė duke i preokupuar partitė politike shqiptare sepse ato nuk kanė kohė,qė tė miren me kėto punė,ato e kanė preokupim kariken sepse shumė e ėmbėl ėshtė duke u treguar.
Koalicioni i gjėrė qeveritar qė me tė madhe ėshtė duke u folur si duket e muar dritėn e gjelbėr nga bekimi tash pėr tash i vetėm njė partie shqiptare,ate tė PDSH-ės me nė krye kryetarin dhe nėnkryetarine saj Xheferin pėrkatėsisht Thaēin.
PPD-ja tash pėr tash luan njė diplomaci pak sa mė radikale,sikur nuk don qė tė futet nė kėt koalicion tė gjėrė sepse nuk paska marė garancione sė pari nga partneri i tij i koalicionit SDSM-ja,dhe natyrisht edhe nga vetė ndėrkombėtarėt se vallė! do tė bėhet ndryshimi i kushtetutės dhe ndėrpreja e bombardimeve tė shtėpive shqiptare atje ku luftohet? (iteresant,pse luftohet vetėm atje ku luftohet?-autori).
Sidoqoftė PPD-ja nuk ka alternativė tjetėr,pėr ndryshe do tė dilte edhe me alternativėn e saj deri mė tash po tė kishte tė zgjedhė dhe kushtėzon!!!
Hyrja dhe dalja nga parlamenti nuk ėshtė alternativė,kėtė mė e mėsuam,por pėr dallim nga PDSH-ja kėto sadopak kan dhėnė njė kusht.Pytja ėshtė se sa do ti pėrmbahen kėtij kushti?
Ne shqiptarėt sikur u bėmė profet tė llojit tė vetė sa na pėrket neve vetė sepse ēdo gjė qė parashohim edhe bėhet,e dini pse?Sepse gjithmonė sillemi vėrdallė dhe nuk ju pėrmbahemi njė parimi me vendosshmėri,gjithmonė presim tė na mėsojnė tė tjerėt (tė huajt,sepse ato i kanė dizginat nė dorė?!),sa qėndron kjo mbetet tė vlersojnė vetė liderėt tanė politik,por a na muarėn nė qafė? Na muarėn pėr bes.Sepse vetė i kemi votuar dhe tash bashkėsia ndėrkombėtare me plotė tė drejtė na tregon me gisht dhe thotė:Kėto janė pėrfaqsuesit tuaj legjitim.
Kurse ekstremistėt nėse kanė kohė le tė vdesin.Punė e madhe vallė terroristėt maqedonas a vrasin fėmi,gra e pleq,dhe shkatėrojnė pronat shqiptare qoftė ato afariste,qoftė ato private,sepse pėrfaqsuesit legjitim na qenkan nė qeveri e parlament tė ikonave sllave.Kjo e bėn njeriun tė ulet e mendoj shumė thellė,shumė larg,shumė gjatė,e bėn njeriun tė analizoj situatėn aktuale(edhe pse kėtu nuk ka vend mė as pėr tė menduar e as pėr tė analizuar,sepse luftė po bėhet),por ja qė disa lider shqiptarė ia japin vetes tė drejtėn qė nė vuajtjen e popullit tė luftojnė pėr karrike,pėr resore ministrore!!!
Sdi deri ku ka shkuar politika nė vendet e civilizuara botėrore,por njė gjė jam bindur qė moti,e ajo ėshtė se kur bėhet dhe vjen nė pyetje ēėshtja nacionale e ndonjė vendi perendimor,ato njerėz qė udhėheqin shtetin nuk flasin mė pėr resore ministrore,por aty menjėherė vihet nė veprim mbrojtja nacionale,dhe kėtu askush nuk mundet tė ma argumenton tė kundėrtėn.Kurse te ne shqiptarėt gjithmonė ndodh e kundėrta,nuk i shiqojnė liderėt tanė interesat nacionale sa ju japin pėrparsi karrikeve tė buta dhe privilegjeve qė kanė nga kėto,kėtu nuk e kam fjalėn vetėm pėr nė FYROM por edhe pėr nė Shqipri e Kosovė(edhe pse nė kėtė tė fundit lėvizjet kanė filluar tė shkojnė nė tė mbarė sepse tre partitė kryesore politike disa dokumente i kanė nėnshkruar bashkė sa i pėrket ēėshtjet sė Kosovės),e deri kur bre burra?Deri kur?
Sigurisht se ato qė kritikohen kanė tė drejtė edhe tė mbrohen,por argumentet ju mungojne sepse edhe fėmit kanė mėsuar mė se ku janė duke na shpier liderėt tanė.Rezultatet e tyre janė shtėpit e djegura,popullata e shpėrngur dhe e vrarė,e maltretuar me ultimatumet e njėpasnjėshme qė ju vinė edhe nga vetė shqiptarėt(sepse participojnė nė qeveri e parlament),mos tė flasim mė pėr sllavomaqedonėt.
Nuk ėshtė mbrojtje nacionale rrasti i FYROM-it qė tė qėndrohet nė qeveri e parlament,kjo mė sė miri do tė quhej tradhėti se sa mbrojtje nacinale.As nga lutėtarėt por as edhe nga vetė popullata asnjėherė nuk ėshtė kėrkuar ndarja e FYROM-it,bile unė si shqiptarė i atyre trojeve do tė thosha se nė rradhė tė parė do tė ishte nė dėmin tonė ndarja e FYROM-it,pse?Sepse FYROM-in mė sė shumti e kemi ndėrtuar ne shqiptarėt se tė gjithė nacionalitetet tjera sė bashku.Pse?Sepse ne shqiptarėt jemi popull shumicė nė kėtė shtet qė ėshtė duke u treguar terrorist ndaj shqiptarėve.Ja pse,kjo ėshtė arsyeja.Sepse jemi ne shqiptarėt qė mbrojmė itegritetin territorial tė FYROM-it,gjithmonė nė mbrojtje,asnjėherė nuk kemi sulmuar.Qe 11 vite sllavomaqedonasit duan ta shkatėrrojnė FYROM-in,gjithmonė duke i sulmuar dhe terrorizuar shqiptarėt,dhe gjithmonė me ne shqiptarėt ėshtė internacionalizuar FYROM-i,duke na vrrarė,burrgosur,rrahur,maltretuar,vjedhur,duke na i shkatėrruar pronat tona,duke na poshtėrsuar si kan dashur ato vetė.Prandaj ne nuk luftojmė qė ta ndajmė FYROM-in,por luftojmė qė ti shporrim njė herė e pėr gjithmonė nga qafa ato qė duan me tė vėrtetė ta ndajnė FYROM-in, e ato janė vetė sllavomaedonasit.
Njė nga provokimet mė tė reja e tyre ėshtė qė tė ngulin nė majė tė malit Vodno njė kryq 100 metrėsh qė tė shihet qartė nga i tėrė territori i Shkupit,dhe tė tregohet qartė se aty ėshtė sllavoortodoksizmi nė rritje e sipėr dhe se ska kush mund ti ndalė,dhe,pėrsėri liderėt tanė ulen nė qeveri me sllavoortodoksėt,a nuk ėshtė ore kjo tradhėti?Nėse nuk ėshtė,ēka do tė ishte atėherė?

Duan sllavoortodoksėt apo jo ne do tė bėhemi shtetformues,por ku do tė shkojnė kėta liderė tė tashėm qė janė duke na nxirrė faqen me tė zezė pėrpara opinionit edhe tė mbrendshėm edhe tė jashtėm?

Nyon,Alistar Ramadani

10.05.2001

MBRESA NGA UDHĖTIMI NĖ ATDHE

Ishte Korrik,fėmijėt u lėshuan nga shkollat,filloji pushimi veror,pėr fėmijėt njė gėzim i papėrshkruar,sepse qė pėrpara e dinin se do tė shkojnė nė pushim,nė shtėpi,tė takojnė tė afėrmit e tyre qė nuk i kishin parė njė vit e mė tepėr.Bėnte kohė ideale pėr tė udhėtuar me veturė,edhepse nė lajmet ditore shihnim se nė vendlihdje bėn vapė e cila tė rrotullis mend,por dėshira e madhe pėr tė shkuar ishte prezente nė secilin prej nesh dhe muarėm rrugėn pėr nė atdhe.
Duhet cekur se pėr tė shkuar me veturė duhej zgjedhur rrugėn,qė pėrpara u interesuam te tė afėrmit dhe miqt pėr informata se cila rrugė shpie mė afėr pėr tė udhėtuar,sepse kėtė vit 2000 shqiptarėt rrėzuan rekordin duke udhėtuar me anije kah Greqia (Shqipėria nuk egzistonte nė Kartė),sidoqoftė,njė numėr i madh i miqėve dhe familjarėve mė mbushėn menden qė tė udhėtoj kah serbia,dhe ne kėtė edhe e bėmė.
Mora rrugėn me shoqen dhe tre fėmit e mi (10,5,dhe 1 vjeē),pėr fat tė mirė vetura shkonte mu ashtu siē dėshironim,kaluan Zvicrėn,Italinė,Slloveninė,Kroacinė,pa asnjė problem mė tė vogėl,kurse kur arritėm nė kufi tė serbisė filluan peripetit qė nė kufi.Policėt doganierė(ata qė kontrollojnė pasaportat),gjetėn njė gabim nė pasaportė tė fėmijėve tė mi se kinse nuk paskan viza pėr tė udhėtuar pėr nė Maqedoni,qė kėtu pashė se SERBIA KISHTE VDEKUR.

Duhej bėrė disi pėr tė vazhduar rrugėn,edhepse ju thash se pėr ne tė Maqedonisė nuk duhet viza tė kemi qė tė kalojmė serbinė,policėt u dakorduan me kusht qė tju blej nė freeshopin e afėrt disa gjėra qė ato mi shkruajtėn nė njė fletushkė,dhe ato gjuėra qė isha i detyruar ti blej kushtuan 130DM,kėshtu u bė e mundėshme kalimi ynė nė at kufi tė zi.Edhepse ishte mėngjez,filloji vapa qė atėherė,fėmijėt ishin tė lodhur nga udhėtimi,mė i vogli ishte edhe me temperaturė tė lartė,por falė parapregatitjeve paraprake evitonim qė temperatura ti rritej mė shumė(kishim marė ilaēe qė pėrpara se tė udhėtojmė).

Rrugės (autostradės) nėpėr serbi ishim tė vetėm,nuk kishte asnjė veturė nė autostradė,nė largėsi shihej qartė vapa qė kishte kapluar ballkanin sepse valėt e autostradės bėnin kėtė shumė tė qartė,kisha pėrshtypjen se gjendem nė njė shkretirė tė asfaltuar,vėrtet nuk kishte asgjė asaj rruge qė filloji tė mė nervozoj nga pak,as kafshė nuk shihnim nė fushat pėr anash,apsolutisht asgjė...shkretėtirė e vėrtetė.
Nė vendkalimin e parė pėr pagesė tė autostradės kur u ndalėm pak sa na erdhi mirė sepse pamė njeri qė punonte aty,nxorėm dinarėt serb qė tė paguajmė autostradėn,por,simbas punėtorit qė ishte i autorizuar pėr kėtė detyrė dinarėt nuk vlenin nė serbi,duhej tė paguajmė me DM,nuk u brengosėm fort,paguajtėm dhe vazhduam rrugėn.Pa kaluar as njė kilometėr si duhet policia na ndaloji,ishin dy polic,kėrkonin diēka qė ne tė mos i kemi,dhe natyrisht tė paguajmė gjobė (ēudi si nuk mi kėrkuan zinxhirėt e dimrit nė at vapė),dhe natyrisht gjoba do tė shkonte nė xhepat e policėve.Pėr fat tė mirė gjoba ishte vetėm 20DM(pėr ēdo njėrin nga 10DM),edhepse gjobė e paarsyeshme,porvendosa qė mos tė flas sepse kisha frigė qė ēdo fjalė e tepėrt do tė mė kushton,paguajtėm gjobėn,vazhduam rrugėn,deri sa e kaluam edhe Beogradin pa ndalesa tė reja,dhe ngadalė fillova tė mendoj se shpėtuam lehtė,por...

Rrugės pėr nė Nish(prej Beogradit),pamė se rrugėt e bombarduara nga NATO gjatė luftės nė Kosovė ishin tė rregulluara mirė,por qė shihej qartė se aty kishte pasė bombardime,aty kėtu filluam tė shohim edhe veturat e para nė autostradė,vendkalimet e autostradės i paguanim nė DM,aq sa edhe benzinė nuk na jepnin pa DM,por kjo ishte punė e vogėl,gjithsesi duhej kaluar serbinė,autostrada prej Beogradit deri nė Nish ishte njė ėndėr shumė e keqe sa qė nuk do ta haroj kurė.Thuaja se nė ēdo 10 km,kishte polic,ēdo njėrit duhej paguar gjobėnė DM,ndryshe sbėnte,u pajtuam me kėtė dukuri tė cilėn unė e quaj moral tė poshtėr serb.Me vėshtirėsi tė mėdha arritėm nė Preshevė (kufij me Maqedoninė),edhe aty doganierėt u treguan shumė tė poshtėr,u desht qė tju blejmė njė Shivas(Wiski) pėr tė kaluar 40DM,por siē thash edhe mė parė u mėsova gjatė gjithė rrugės me poshtėrsitė serbe,dhe nuk mu duk aspak e jashtėzakonshme.Kalova kufirin,u futa nė teritorin maqedon,nė kufi.

Nė Maqedoni na pritėn shumė tharėt,njė doganiere (mė vonė kuptova se ishte serbe),na kėkoji qė tė paguajmė doganė pėr teknikėn qė kishim me vete (njė videorekorder dhe TV),unė i lodhur dhe nervozuar nga rruga nėpėr serbi,dhe nga vetė fakti qė nuk e dinja se ishte aprovuar njė ligj pėr doganim tė mjeteve teknike (prill 2000 ishte aprovuar ligji) ,kėrkova nga doganjerja nė fjalė qė tė mė spjegon diē mė teper sepse mė parė kishim tė drejtė tė sjellim nė vendlindje gjėra teknike dhe na shkruheshin nė pasaportė si shfrytėzim i tė drejtės pėr atė vit qė kishim sjellė gjėra teknike nė shtėpi.Doganjeraj mė shpjegoji ligjin e aprovuar,por unė nuk pajtohesha (sepse nuk besoja nė fjalė shterpe pa mė treguar fakte),pak sa u fjalosėm me zonjėn nė fjalė,dhe i nervozuar ia lash pasapotat nė doganė dhe mora rrugėn pėr nė shtėpi pa paguar doganė.
Shkuam nė shtėpi,por,me mend isha te pasaportat qė mė mbetėn nė kufi...u pamė me familjarėt,gėzimi ishte i papėrshkruar,nuk i kishim parė dy vite,ēdo gjė kishte ndryshuar,fėmijėt ishin rritur,por edhe qeveria ishte e re nė Maqedoni(kėtu u vėrtetova nė kufi).
Natyrisht pushuam nja tre ditė mirė nė shtėpi dhe duhej shkuar pėrsėri nė kufi tė kėrkoj pasaportat,aty ishte zavendėsshef i doganės njė shqiptarė,ai mė tregoji se ligji egziston dhe se patjeter duhej paguar doganė,edhepse i kėrkoji pasaportat ,ato nuk ishin aty por i kishin derguar nė Shkup nė njė vend special ku pėr ti marė pėrsėri duhej paguar doganėn gjithsesi,kėshtu edhe u bė,paguajta doganė 50DM dhe i mora pasaportat.
Qeveria e mjekroshave kishte bėrė tė veten,kishte ndryshuar shumė gjėra,sidomos sa i pėrket byrokracisė,ishin bėrė hajdutė tė vėrtetė,praktikisht asnjė punė nuk e kryenin pa dhėnė mito(ishin tė koruptuar deri nė fyt),kėtė mund ta vėrtetoj me fakte sepse ashtu mė erdhi puna qė tė bindem vetė.
Njė djalė mė ka lindur nė Zvicėr,duhej qė ta lajmėroj nė Maqedoni qė emri i tij tė figuron nė pasaportėn e shoqes (si dy tė tjerėt),por se do tė kaloj tė zitė e ullirit nuk e kisha parė as nė ėndėr...
Sė pari duhej qė certifikatėn e lindjes nė Zvicėr ta pėrkthej nė gjuhėn maqedone,pastaj me kėtė ēertifikatė mundėsohej nxjerrja e ēertifikatės maqedone,dhe me kėtė tė fundit mundėsohej vėnia e emrit tė djalit nė pasaportė,por,kjo kishte qenė njė proēedurė e ēoroditur sa qė nuk mė besohej me sytė e mi.
Pasi qė e pėrktheva ēertifikatėn e lindjes nga frengjishtja nė maqedonisht,shkova te Notari pėr tė vulosur,pastaj prej aty duhej tė nxjerr njė ēertifikatė tė re tė shtetėsisė pėr mua,dhe prej aty duhej shkuar nė Beko (ministria pėr punė tė mbrendshme),pėr tė bėrė kėrkesėn pėr pasaportė.Kisha tėrė dokumentacionin e pregatitur,nė sportelin e dhėnies sė dokumentacionit mė njoftuan se duhej shkruar edhe njė lutje,po,lutje (si nė kohėn e komunizmit),edhe ate me shkronjat qirilicė,pėr ndryshe lutja bėhej e pa vlerė,por pasi qė unė kisha vendosur qė mos ti jap kujt edhe as njė pare tė prishur,mė duhej patjetėr qė tju pėrbahesha ligjit,i kalova tė gjitha proēedurat e kėrkuara dhe dokumentacioni mu pranua,kur i dorėzova letret e kerkuara,mė thanė qė tė pres 20 ditė pėr njė ēertifikatė tė lindjes,pas kėsaj duhej gjithashtu tė pres pėr pasaportėn e djalit,dilte puna qė tė pres edhe disa ditė pas pushimit tė zakonshėm qė kishim,kurse pėr ti rregulluar letrat mė shpejtė kishte mundėsi,por duhej dikujt ti jap DM...

Mė duhej tė jem i fortė,edhe kėshtu vendosa qė tė bėhem,sepse pashė qartė qė nė Maqedoni nuk funksiononte asgje,pashė qartė nė maqedoni se shqiptarėt qė figurinin nė qeveri si ishin tė koruptuar nė atė masė sa qė paratė u a kishin marė mend,u vėrtetova se qeveritarėve shqiptarė nuk u interesonte aspak se si mbushen lutjet e tyre pėr pasaportė,e pashė qartė se ishin shqiptarėt ato qė u a kishin ndalė ndihmat sociale shqiptarėve pa i vėrtetuar faktet paraprake,pashė se shqiptarėt ishin ato qė kishin marė rrugėn e pushimit nėpėr detet bullgare e turke (sikur nė maqedoni lulėzojnė lulet),pėr tė kėnaqur epshet e tyre tė poshtėra e duke lėnė detyrėn e tyre ndaj popullatės shqiptare nė rredhė tė parė nė duart e vetė popullatės qė tė gjindet ashtu si mundet,kjo ishte njė turp i llojit tė vetė,qė nuk e kisha parė asnjėherė mė parė (as nė komunizėm,sepse sė paku aty i shkruanim lutjet nė shkronjat latine).
Natyrisht se inati im ishte shumė i fortė,prita 20 ditė njė ēertifikatė 5 minutėshe,bėra kėrkesėn aty pėr aty pėr pasaportėn,mė thanė qė tė pre dy javė pėr njė punė disa sekondashe (vetem emri dhe mbiemri duhej tė shkruhej nė pasaportė),pėrkundėr vėrejtjeve tė mija personelit tė caktua se jam nė pushim dhe se pasaporta mė duhet sa ma shpejtė qė ėshtė e mundur,a to me qėllim mė thonin qė tė pres dy javė mos vallė do ti lus pėr ndonjė mėnyrė tjetėr mė tė shpejtė.Nuk mė mbeti tjetėr,duhej pritur sepse njerėzit,miqt tė afėrmit,mė kėshillonin qė tė paguaj haraēin pėr tė marė pasaportėn mė shpejtė (mbreda ditės),ose tė pres proēedurėn e rregullt,unė vendosa pėr kėtė tė dytėn.
Nuk donja tė kuptoj se pikėrisht ishin shqiptarėt ato sė bashku me maqedonėt (patronėt e tyre) qė kishin sjellė njė situatė tė kėtillė nė Maqedoni,tė vjellėsh,ashtu mė vinte,sepse ishin pikėrisht qeveritarėt shqiptarė ato qė kėrkonin qė ligji tė pėrfillet me saktėsi (gjuha zyrtare maqedone,alfabeti zyrtar maqedon,ikonat kishtare nė parlamentin maqedon tė pranohen e kėshtu me rradhė),pa dyshim se qeveritaret shqiptarė kishin se me ēka tė lėvdihen.Kishin hapur kazinot e tyre private (dikur as buk nuk kan pasur pėr tė ngrėnė),ēuditėrisht nga e morė gjithė at pasuri mbrenda njė viti e gjysėm!!!

Pasaportėn e djalit e kam marė ditėn e fundit tė pushimit tim,aeroplanin e kisha nė ora 14.00 kurse pasaportėn e kam marė pikėrisht atė ditė nė ora 09.00,me proēedurė krejtėisht tė rregullt,por qė nė ndėrkohė mu shkatėruan nervat duke u futur derė mė derė pėr tė kėrkuar drejtėsi,drejtėsi nė Maqedini nuk kishte kėtė le ta dini tė gjithė,mos mbani shpresa tek qeveritarėt shqiptarė sepse ato ishin koruptuar nė atė masė sa qė nuk e njihnin as vėllanė e vet,kishin haruar cilit komb i takojnė,kishin haruar kush votoi pėr ato dhe kush i zgjodhi....kishin haruar!


13.11.2000 Alistar Ramadani

KUSH DĖSHIRON DESTABILIZIMIN E MAQEDONISĖ


Duke parė nė fotografi,duke dėgjuar zėrin e aytre dhjetra mijėra fėmijėve tė ngujuar nė tokėn e askujt,nė kufirin Kosovė-Maqedoni,duke parė kataklizmėn njerėzore me sy nė prag tė derės sime,duke parė njeėrzit e gjallė duke i bartur ato tė vdekurit nga uria,tė ftohtit...duke parė se nuk mund tė bėj mė tepėr pėr kėtė,sė paku lejen pėr tė shprehur dhimbjen time tė thellė nuk mundet tė ma ndalė askush dhe nuk do tė lejoj tė ma ndalė askush pėr derisa marr edhe pak frymė,prandaj kėto letra tė shkruara me dhimbjen e shpirtit shpresoj se do tė japin kontributin tim tejet modest pėr kėtė kataklizmė njerzore.
Pashė fotografi (BBC 03.04.99) rrėnqethėse se si policia speciale maqedonase qėllonte nė kokė me shufra gome tė deportuarit,tė rraskapiturit,tė vdekurit nė tokėn e askujt,edhe kėsaj dikush i thotė kemi mirkuptim,mė 04.04.99 telefonoj nė shtėpi,vėllau mė thotė se policia ka rrahur njerėzit humanitarė vetėm pse kanė dashur tė shpėrndajnė bukė e ujė,konfirmim i bota sot f.11 datė 05.04.99,dhe kėsaj dikush i thotė rrezik demografik i maqedonisė.Mė 05.04.99 BBC tregon nė fotografi se si tani ushtarėt maqedonas mbrojnė teritorin e tyre gjithnjė duke rrahur tė deportuarit dhe duke drejtuar tytat e automatikėve drejt tyre...po...kėshtu maqedonėt e mbrojnė kufirin dhe territorin e tyre.Nuk mund tė mos them se ai territor nuk ėshtė vetėm i maqedonėve,aty edhe unė si dhe afėr njė milion tė tjerė kanė hise,pėr kėtė hise qė kam dua ta ndajė me nėnat,etėrit,motrat,vėllezėrit e mi kosovarė.Kėtė tė drejtė jo qeveria maqedonase,por askush nuk ka tė drejtė tė ma ndalojė,sepse nuk ėshtė kjo njė invazion kosovar nė territorin e Maqedonisė.!Ėshtė detyrė morale,njerėzore edhe e vetė maqedonėve tė bėjnė atė qė pėrmendėm mė lartė,por nejse,ata tregojnė vetė se me shqiptarėt do tė jetojnė vetėm si padronė tė tyre,jo si bashkėpuntorė nė tė mirė dhe tė keqe,besoj se bota po e sheh se sllavėt janė pikėrisht ata tė cilėve territori u ėshtė deri nė Tokio!!!
Dhe pretendojnė tė mjerėt tė futen nė Evropė,NATO etj. Kėto institucione nuk janė kopshte zoologjike tė fusin nė rradhėt e saj ēfarėdo majmuni siē janė disa ministra nė qeverinė e maqedonisė.Kėta majmunė qeveria e maqedonisė duhet ti largojė sė pari,pastaj tė tjerėt qė i zavendėsojnė tė lahen e shpėrlahen mirė dhe tė kenė erė njeriu,atėherė institucionet Evropjane dhe NATO do tė ulen e tė kujtojnė mirė:Vallė!Mund tė bisedohet pėr kėrkesat e tyre,sepse pasqyrat e kryekriminelit Millosheviq,institucionet Evropjane dhe NATO sė bashku me SHBA-tė i shpėrblejnė me shkatėrrime qė asnjėherė tė mos mund tė vinė nė mend,prandaj shpresoj,se njerėzit e menēur qė pėrbėjnė qeverinė e maqedonisė kėtė do ta marrin seriozisht dhe nuk do tė lejojnė qė pasqyrat e drakullės Millosheviq tė destabilizojnė Maqedoninė,kurse shqiptarėt qė pėrbėjnė qeverinė e Maqedonisė sė paku le tė ngrenė zėrin nė mjetet e informimit dhe le ta tregojnė tė vėrtetėn.

15.04.1999 Bota Sot Alistar Ramadani