Misioni
Dėrvendi
Nė fillim
Letra tė hapura
Opinione
Analiza
Lutje
Dėrvendi
Poezi
Hadithe
Lidhje elektronike
Shkresat e mira
Krimi Maqedonas

Krahina e Dėrvendit pėrbėhet nga Gryka e Dėrvendit dhe Lugina e Dėrvendit : Gryka e Dėrvendit shtrihet prej urės se f. Saraj deri te ura e f. Zhelinė ,nė mes Shkupit dhe Tetovės. Lugina e Dėrvendit shtrihet nė rrjedhjen e Lumit Vardar prej f.Saraj deri te f.Orashte e poshtme. Rruga qė lidhė Shkupin me Tetovėn kalon nėpėr Grykėn e Dėrvendit ,ndėrsa hekurudha qe lidhe Shkupin me Kėrēovėn kalon nėpėr Luginėn e Dėrvendit,nga ana veriore e rrugės shtrihet mali Zheden e ne anėn tjetėr mali Suhor Dėrvendi ndahet ,ne Dėrvendin e epėrm dhe Dėrvendin e poshtėm. Kufiri nė mes F.Llaskarcė dhe f. Logre ėshtė pikė qė ka largėsi te barabartė sa prej Shkupit aq edhe prej Tetovės. Dėrvendi i poshtėm ka qenė ne administrimin lokal te Tetoves,kėtė ndarje e kan bė edhe pashallaret Shqiptar si Hamzi pasha i Shkupit dhe Abdurrahman pasha i Tetovės nė shek.XIX. Ne Dėrvendin e poshtėm gravitojnė fshatrat: Saraj Glumove Matkė Arnaqi e poshtme dhe e epėrme Semenishte Ēajlona Bukoviēi Raoviēi Paniēare Llaskarc Bojane Kopanica Raēe Lubin Kondovė Sillare e poshtme dhe e epėr Radushė ,Vorcė dhe Orashte e poshtme. Kurse ne Dėrvendin e epėrm gravitojnė fshatrat: Logre Novosello Merovo Kapizhdoll Grupēin Ēiflik Llėrce Dėberce Cerova dhe Zhelinė. Pra Dervendi ka 31 fshatra ,21 Dėrvedni poshtėm dhe 10 Dėrvendi epėrm. Sipas kushteve gjeo-fizike dhe gjeo-strategjike janė pjesė e pandarė organike e Dėrvendit si tėrsi ne Pėrbėrje me te gjėre hynė dhe fshatrat(nė Dėrvendin e epėrm) Stėrmnajcė Leshkė e poshtme. Leshka e Epėrme dhe Sallareva (nė Dėrvendin e poshtėm) Shishovė Gėrcec Nerez i poshtėm Krushapek te cilėt pėrfshihen ne Krahinėn e Karshiakės,kurse nga ana tjetėr janė Graēan Kuēkovė dhe Nigishtan. J.T. e mer Dėrvendin prej f. Saraj deri ne Grupēin d.m.th si Dėrvend qė i takon vetem Shkupit. Sot Dervendi administrohet nga dy komuna: Komuna e Sarait dhe ajo e Zhelinės . Popullsia ėshtė ne kėtė pėrbėrje:-97.4%shqiptar kurse 2.6% maqedon,boshnjak,turq dhe tė tjerė. Kurse nė pėrbėrje te gjėrė popullsia ka kėtė pėrqindje:-93.6%shqiptar,5.3%maqedon dhe 1.1% te tjerė. Saraji,Lubini dhe Matka janė fshatra me popullsi tė pėrzier.

___________________________________________________________

Ushtria dhe policia maqedonase nuk lėviz nga fshatrat e dėrvenit
Rasti i Karpallėkut e solli ushtrinė, por ajo mbeti aty
Erdhėn pėr njė ditė por mbetėn shumė shumė gjatė. Ndoshta e kanė ndėrmend tė ndėrtojnė karakoll. Kjo pėr ne paraqet problem serioz dhe punketet e tyre gjenden jo mė larg se disa qindra metra larg fshatit Llaskarcė dhe fshatit Bojanė, thonė banorėt e kėsaj ane. Karakoll mund tė ndėrtohet vetėm nė vende kufitare por jo edhe nė vende tjera siē ėshtė vendi Karpallėk Qeveria maqedonase si duket po i prejudikon punėt dhe ėshtė duke bė pėrgatitje pėr atė qė supozon se mund tė ndodh.

Fami BAJRAMI

 

 

Nė pjesėn malore tė fshatit Llaskarcė katėrqind metra larg, dhe dyqind-treqind metra larg fshatit Bojanė, gjendet vendi Karpallėk. Pėr kėtė vend thuhet se ende ka ushtri, tė armatosur deri nė dhėmbė, me tanke, topa dhe ēka mos tjetėr. Erdhėn pėr njė ditė, por mbetėn pėr shumė shumė mė gjatė, siē do tė thonė banorėt e Llaskarcės dhe Bojanės. Kjo ndodhi qė atėherė kur nė kėtė vend u nga sulmi i pjesėtarėve tė Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare mbetėn tė vrarė rreth njėmbėdhjetė pjestarė tė pjesės rezerve tė ushtrisė maqedonase. Pas katėr-pesė ditėve nė pjesėt e banuara me popullatė shqiptarė u vendosėn pjestarėt e  ushtrisė sė Maqedonisė. Sė pari ata u vendosėn nėpėr fushat e fshatit, e pas dy-tre javėsh nė pjesėn malore tė fshatit Laskarcė dhe Koperativėn bujqėsore "Vėllaznimi" pronė e Ereniku Komercit, qė gjndet mė afėr fshatit Bojanė. Pėr fshatarėt prezenca e ushtrisė ėshtė pengesė e madhe sepse dukshėm e vėshtirėson lėvizjen e lirė tė tyre pėr tė kryer punėt e nevojshme nė ara. Llaskarcasit kanė njė lloj garancie se toka mund lirisht tė punohet, ndėrsa pėr bojanasit njė garancion i kėtillė nuk egziston fare. Kjo vėrtetė ėshtė problem serioz pėr kėto fshatra sidomos tani kur pranvera troket nė dyert pėr tė kryer punėt e nevojshme tė bujqėsisė.

 

Llaskarca, me mbi 200 shtėpi, nė kohėn e luftimeve nė Maqedoni, nuk mbeti e shkretė, banorėt qėndruan aty nė vatrat e veta, pėrveē 15 familjeve. Kur nė kėtė fshat kanė ardhur pėrfaqėsuesit e OSBE-s dhe kryetari i komunės sė Sarajit, Ymer Selmani,  dhe kanė apeluar  qė popullatė  tė mos largohet prej shtėpive, brenda njė nate edhe ato 15 familje janė kthyen nėpėr shtėpitė e tyre, thotė kryetari i Bashkėsisė lokale tė Llaskarcės, Xhevat Ibraimi.

 

Kemi pasur njė mbledhje nė komunėn e Karposhit ku ka marrė pjesė  edhe pėrfaqėsues tė MPB-sė. Nė atė takim policia  parashtroi dėshirėn qė tė qarkullojnė nėpėr fshatin tonė lirshėm. Unė insistova qė policia tė  mundet tė qarkullon, por jo me hermelin dhe me tanke, por vetėm me njė pistoletė si nė kohėt e lira, thotė Xhevati. Ashtu edhe mbeti, thotė ai.

 

Ushtria tėrhiqet nga fushat

 

Gjatė tėrė kohės kur ishin luftimet, dhe deri para tri javėsh, ushtria i kishte zaptuar arat e kėtyre banorėve dhe pėr ta nė zemėr mbetet frika se mos vallė vendi ėshtė i minuar. Lidhur me kėtė problem kemi marrė garanca nga forcat e njėsitit {DhelpraĒ tė cilėt deklarojnė se nuk ka asgjė tė dyshimtė nėpėr fusha dhe se toka mun dlirisht tė punohet, thotė Xhevati.

 

"Nė vendet ku ushtria maqedonase i ka pasur tė stacionuara tanket, janė hapur gropa tė cilat edhe sot e kėsaj dite kanė mbetur tė pambuluara. Ushtria pėr nevoja tė veta ka ēelur istikame, tė cilat pokėshtu si edhe gropat e tankeve ende kanė mbetur tė hapura, e ne nuk mund ta punojmė tokėn ashtu. Na i kanė prerė edhe zabelet", thonė banorėt e Llaskarcės.

 

"Me kėrkesėn e fshatarėve ushtria ėshtė tėrhjekur nga fushat dhe ėshtė  stacionuar nė pjesėn malore, katėrqind- pesėqind metra larg fshatit. Kjo ėshtė si rrjedhojė e marrėveshjes ndėrmjet meje dhe dy komandantėve tė ushtrisė maqedonase", thotė kryetari i BL-sė tė Llaskarcės. Komandanti i Shtabit tė ushtrisė na ka dhėnė garanci se pa pengesa mund tė punojmė tokėn. Dhe vėrtetė, nė rrugėn pėr nė fushė nuk kemi probleme, ndėrsa nė rrugėn qė e shfrztėzojmė pėr nė mal kemi probleme tė ndryshme. Bagėtitė nuk mund ti lėshojmė nė pjesėn ku ndodhet ushtria maqedonase, dhe njėkohėsisht nuk mund ta shfrytėzojmė vendin pėr tė prerė dru pėr shkak se ndjejmė pasiguri.

 

Kryetari i Llaskarcės na njoftoi se deri sa ushtria ka qenė e vendosur nėpėr fusha kanė qenė tė vendosur edhe dy flamuj. Por gjatė takimeve me komandantin ėshtė gjetė gjuhė e pėrbashkėt me tė  dhe ai i ka mėnjanuar flamujt. 

Llaskarcasit nuk kanė probleme mė tė mėdha me policinė dhe deri kėto dite asnjė polic nuk i ka trokitur  te dera ndonjė fshatari. Kam kėrkuar qė pa kėrkesėn e BL-sė sė fshatit policia tė mos pikėron nėpėr fshat. Edhe nga kjo anė ka pasur ushatrė nė rradhėt e UĒK-sė por ata ecin lirshėm dhe deri kėsaj dite nuk ka ndodhur qė ata tė maltretohen  nga policia, thotė Xhevati. Deri para disa ditėve ka qenė e  zėnun rruga e vjetėr qė nga Llaskarca ēon pėr nė Tetovė, por edhe ajo sot ėshtė e lirė.

 

Dy banorė tė fshatit njė ditė kanė kaluar pjesės malore ku ėshtė e stacionuar ushtria maqedonase dhe gjatė takimit me ushtarėt u ėshtė   tėrhjekur vėrejtja pėr tu thėnė: "nuk keni se ēfarė kėrkoni mė kėtu.   Sipas banorėve tė kėsaj ane spekulohet qė kėtu tė ketė rreth tre tanke, topa dhe armatim tjetėr tė rėndė. Para njė jave ka pasur edhe krisma nga ana e ushtrisė maqedonase. Edhe nė rrugėn e fshatit Cerovė gjendet njė tank dhe njė punkt.

 

"Rasti i Karpallėkut i ka frikuar dhe kjo ėshtė arsyeja thelbore dhe shenjė se ushtria nuk e ka ndėrmend tė tėrhiqet nga ky vend. Bile, rrėfejnė banorėt e kėsaj ane, e kanė zaptuar ish-kooperativėn bujqėsore "Vėllaznimi" pronė e Ereniku Komercit dhe me sa duket e kanė ndėrmend tė ndėrtojnė ndonjė qendėr ushtarake, thonė banorėt e Llaskarcės.

 

 

Edhe Bojana ka pėr tė treguar nė lidhje me kėtė

 

 

Nė kohėn sapo nisėn luftimet, nė Bojanė u formua Shtabi i UĒK-sė, dhe u shpėrndanė armė. U regjistruan shumė tė rinjė. Atėherė kishte lėvizje tė mėdha nga ana e forcave policore maqedonase. Policia e kishte hetuar se pėr ēka bėhej fjalė, dhe pėr kėtė na njoftoi  edhe kryetari i komunės sė Sarajit, Ymer Selmani me rastin e vizitės nė Bojanė. Dy muaj lėvizja jonė ka qenė e kufizuar, thonė banorėt e kėtij fshati. Atėkohė maqedonasit kishin ndėr mend ta granatojnė fshatin dhe helikopteri ka gjuajtur  disa herė nė drejtim tė shtėpive, dhe i ka dėmtuar disa. Por ndodhi rasti i Lubotenit dhe vėmendja e maqedonase u pėrqėndrua mė shumė nė atė vend.

 

Rasti i Karpallėkut ndikoi qė ushtria tė strehohet nė vreshtat e fshatit deri para disa javėsh. Kjo ndodhi menjėherė pas tre-katėr ditėve rrėfejnė ata. Shumė shtėpi janė tė mvarrura nga kėto vreshta. Pėr fat tė keq nga ana e ushtarėve kjo tokė me vreshta u shfrytėzua pėr hapjen e istikameve nė ēdo vend, e nuk kanė munguar as vjedhjet, madje edhe tė dyerve dhe  dritareve tė disa shtėpive dhe tė vilave.

 

Punktet policore- i kemi te dera e shtėpisė

 

 

Pėr ushtrinė maqedonase bojanasit thonė: Erdhėn pėr njė ditė por mbetėn pėr shumnė ditė. Ndoshta e kanė ndėrmend tė ndėrtojnė karakoll. Kjo pėr ne paraqet problem serioz, pėr shkak se punktet e tyre ndodhen jo mė larg se treqind metra. I kemi te dera e shtėpisė, thonė ata.

 

Pas mbarimit tė luftimeve nuk kanė munguar edhe rrahjet, tregojnė ata. Servet Mazllamin e kanė rrahur te vreshtat gjatė kohės sė luftimeve, dhe e kanė transferuar nė Kondovė pėr tė vazhduar me rahjet. Ai ka qenė duke e punuar tokėn, rrėfejnė disa nga banorėt . Njė njeri tjetėr, fort i varfėr duke shkuar pėr dru e kanė kapur dhe e kanė transferuar nė stacionin policor nė Gjorēe, dhe sot e asaj ditė ky njeri i varfėr nuk mund ta gjejė  gomarin e vetėm qė e kishte.

 

Nė vreshta ku kanė qenė tė stacionuar ushtrėt maqedonas mė ėshtė shkaktuar humbje prej rreth katėrdhjetė mijė marka. Atje kam pasur njė shtėpi, dy villa, shtallė pėr bagėtitė dhe ēdo gjė e kanė grabitur, thotė Hamim Ymeri. Nga puna nė vreshta kemi siguruar egzistencėn dhjetė veta nga familja, thotė ai.

 

Topat, tanket i kanė tė kthyera kah ne. Nuk e dimė se ēka do tė del nga kjo. Tė gjithė tanket, topat qė gjenden nė Semenishtė, Karpallėk dhe fshatin Rashēe janė tė drejtuara kah fshati jonė. Nga kjo ne ndjejmė frikė se mos na hynė nėpėr shtėpi. Kur do tė tėrhiqen mbetet e panjohur pėr ne,  thotė kryetatri i Bashksisė lokale tė Bojanės, Rami Ibraimi.

 

Markovski: ėshtė herėt qė tė bėhen analiza

 

 

Zėdhėnėsi i Shtatėmadhorisė sė ARM-sė Bllagoja Markovski thotė se ėshtė herėt pėr momentin qė tė flitet pėr tėrheqjen e ushtrisė nga vendi Karpallėk. Analiza nė kėtė drejtim plan, tash pėr tash, ėshtė herėt tė bėhen. Se banorėt e Bojanės  ankohen nga tytat e topave dhe tė tankeve  duke filluar nga fshati Semenishtė, Karpallėk dhe fshati Rashēe janė tė kthyera nė drejtim tė tyre, Markovski  nuk dėshiron tė jep koment, pėr tė shtuar se: Nuk e di se nė ēfarė drejtim janė tė kthyera ata. Se a do tė vendoset karakoll nė Karpallėk ashtu siē kanė marrė vesht popullata nga fshati Llaskarcė dhe Bojanė, Markovski shton: Karakoll mund tė ndėrtohet vetėm nė vende kufitare por jo edhe nė vende tjera siē ėshtė vendi Karpallėk.

 

Prezenca e paramilitarėve dhe e ushtrisė rezerve ngren tensionet nė Republikėn e Maqedonisė, kėshtu qė e njėjta gjė ndodh edhe nėpėr fshatrat e Dėrvenit, shprehet Rafiz Haliti i njohur si komandant Mėsuesi. Tytat e armėve artilerike tė drejtuara kah popullata e Dėrvenit paraqet shqetėsim serioz pėr rehatinė e tyre, dhe kėrkesa jonė ka qenė qė pėrveē rajonit tė Radushės ushtria tė largohet nga tė gjitha fshatrat.

 

Ėshtė e pakuptimtė qė forcat policore dhe ushtarake ta mbajnė kryeqytetin nė shtetrrethim dhe tytat e topave tė kthehen kah fshatrat shqiptare qė nuk kanė qenė tė pėrfshira nė luftė, e qė nuk provokojnė forca ushtarake. Po shihet qartė se disa forcave tė errėta nuk u konvenon paqja. Qeveria maqedonase si duket po i prejudikon punėt dhe ėshtė duke bė pėrgatitje pėr atė qė supozon se mund tė ndodh. Tė gjitha skenaret mbarojnė me viktima, shprehet komandant Mėsuesi, pėr tė  apeluar qė Bashkėsitė  Lokale tė kėtyre fshatrave tė kėrkojnė tėrheqjen e kėtyre trupave qė shqetėsojnė popullatėn dhe nėse vazhdojnė tė qėndrojnė edhe mė tutje atėherė do tė apelojmė tė pengohet pilot plani.

 

flamurikarakteristik.gif

NE BOJANĖ TĖ SHKUPIT U BĖ VARRIMI I ARBEN BAJRAMIT

Shkup, 4 Shtator 2001 (CHOM)
Sot pas namazit tė drekės nė fshatin Bojanė, komuna e Shkupit u bė varrimi i Arben Bajramit 24 vjecar. Njerit nga 5 shqiptarėt qė u ekzekutuan mizorisht muajin e kaluar ne lagjen Gazi Babė tė Shkupit.
Ende nuk janė dorėzuar kufomat e tre shqiptarve tjerė
.

NJĖ SHQIPTAR VDES SI PASOJĖ E TORTURĖS SĖ POLICISĖ MAQEDONE

Shkup, 14 Gusht 2001 (CHOM)
Tė martėn nė spitalin e qytetit, si pasojė e torturės nga policia, vdiq 30 vjeēari Nazmi Aliu nga fshati Bukoviq, njoftojnė autoritetet lokale.
Sipas kryetarit tė komunės sė Sarajit, Imer Selmani Nazmi Aliu pardje sė bashku me Nexhmedin Sejdiun, Ziber Dautin etj., janė arrestuar nė ora 16:00 para spitalit shtetėror nga policia maqedonase.
"Katėr qytetarėt shqiptarė kishin shkuar tė nxjerrin nga spitali njė pacient tė familjes sė tyre qė i ishte nėnshtruar dializės. Ata menjėherė janė dėrguar nė stacionin policor 'Beko' tė Shkupit ku janė rrahur dhe maltretuar fizikisht deri nė ora 2:00 pas mesnate, prej ku mė pas ishin liruar. Nazmiu i ndjerė prej aty drejtėpėrdrejtė ėshtė dėrguar nė spitalin e qytetit. Por, fatkeqėsisht sot paradite ai vdiq, si pasojė e torturave tė shumta fizike qė kanė kryer policėt ndaj tij," tha Selmani.
Lidhur me situatėn e fundit nė komunėn e Sarajit, Selmani tha se sot situata nė gjithė territorin e komunės ka qenė e qetė, ndėrsa parmbrėmė janė dėgjuar disa tė shtėna automatiku nė rrethin e Llaskarcės.
Komuna e Sarajit ėshtė nė pjesėn perėndimore tė Shkupit dhe konsiderohet si paralagje e kryeqytetit.

Shkup 12 Gusht 2001

Burime tė sigurta nga tereni,pėrkatėsisht nė fshatin Bojanė afėr Shkupit bėjnė tė ditur se nė f.Bojanė nuk ka granatime nga ana e forcave qeveritare maqedonase.Pėrkundrazi,sot nė mėngjez mbi fshat ka pasur fluturime tė aeroplanėve luftarak tė cilėt kan fluturuar shumė ulėt mbi fshat qė ka shkaktuar dridhjen e shtėpive tė fshatit.Bėhet e ditur se forcat qeveritare kan provokuar duke gjuajtur fshatin Llaskarcė e cila ėshtė dy km mė poshtė f.Bojanė.Njėkohėsisht burimet tona na thanė se forcat qeveritare sllavomaqedonase janė pozicionuar nė fshatrat pėr rreth siē janė Semenishti,Ēajlana si dhe nė afėrsi tė f.Bojanė nė lokalitetin e quajtur Bėrdet(fushat e f.Bojanė),
por e sigurt ėshtė se fshati Bojanė nuk ėshtė bombarduar
.

 
Luftime te ashpra edhe ne fshatin Bojanė tė Dervenit 
--------------------------------------------------------------------------------

Shkup, 12 Gusht 2001

Sipas informatave qė na vijnė nga tereni,sot prej orėve tė hershme tė mėngjesit forca tė mėdha ushtarako-policore shkuan nė drejtim tė grykės sė Dervenit rrespektivisht fshatit Bojanė ku nė kėtė moment janė duke u zhvilluar luftime tė ashpra mes forcave Clirimtare tė UCK-sė dhe hordhive sllavo-maqedonase.Nė kėto sulme po pėrdoren Helikopterė dhe dhjetėra tanke dhe gjuhet pakontroll mbi popullatėn civile. Nė kėtė betejė armikut iu paaftėsua nji helikopter dhe u shkatėrrua nji tanks. Dyshohet se mund tė ketė civilė tė vrarė dhe tė plagosur.(MM)LUFTIME EDHE NĖ RADUSHĖ

Radushė, 12 Gusht 2001 (CHOM)
Luftime janė zhvilluar nė fshatin Radushė nė afėrsi tė Shkupit. Burime zyrtare maqedonase thonė se ėshtė goditur edhe nga brenda territorit tė Kosovės. Zėdhėnėsi i qeverisė, Antonio Milloshovski, akuzoi Trupat Mbrojtėse tė Kosovės, se kanė ndėrmarrė inkursione tė armatosura nė territorin e Maqedonisė. Njė zėdhėnės i NATO-s tha se nuk ka prova qė tė jenė kryer inkursione nga Kosova. Forcat qeveritare kane humbje te medha dhe ne mbremje kane derguar helikopteret ne tentim per te nxjerre nga rrethimi 120 pjestare te forcave te veta per te cilat thuhet se jane te rrethuara dhe njekohsisht dje kane granatuar kodrat mbi fshatrat Kondovė dhe Svillare

INCIDENT NĖ LASKARCĖ TRE CIVILĖ TĖ PLAGOSUR

Kondovė, 27 Korrik 2001 (CHOM)
Situata ėshtė keqėsuar edhe nė disa fshatra tė komunave Saraj dhe Kondovė. Tė shtėna thuaj se ka ēdo ditė nė kėto fshatra. Banorėt thonė se krismat ndėgjohen prej vendeve ku janė pozicionuar forcat policore tė Maqedonisė. Njoftohet se tė mėrkurėn nė mbrėmje nė komunėn e Sarajit, gjegėsisht nė vendin e quajtur dervend, autostradėn Shkup Tetovė, aty diku rreth orės 19 21 00 janė ndėgjuar disa tė shtėna dhe tė njėjtat informata tregojnė pėr tre civilė tė lėnduar.
Deputeti shqiptar i Partisė pėr Prosperitet Demokratik, Rizvan Sulejmani situatėn nė komunėn e Sarajit e vlerėson si tė tensionuar, edhe pse nė disa fshatra tė kėsaj komune nuk ka pasur asnjė provokim. Parmbrėmė ndodhi njė incident nė fshatin Llaskarcė, i cili bie nė komunėn e Sarajit. Nė momentin kur policia ėshtė tėrhequr nga Tetova, nė vendin e quajtur ngushtica e Dėrvendit, nga policia ėshtė gjuajtur nė drejtim tė fshatit Llaskarcė, me ērast ėshtė lėnduar rėndė njė banor i kėtij fshati,- thotė deputeti Rizvan Sulejmani. Pas kėsaj, shpjegon rastin Sulejmani, tė lėnduarit i ėshtė dhėnė ndihma e parė nė ambulantėn e fshatit, por pėr shkak se gjendja i ėshtė keqėsuar, tė njėjtin e kanė dėrguar nė klinikėn qendrore tė Shkupit, thotė ai. Nė bazė tė disa informatave thuhet se edhe nė fshatin Kopaēindoll ka pasur disa tė shtėna. Pėr kėtė deputeti Sulejmani nuk precizon se ēfarė janė pasojat, por tha: Ėshtė e vėrtetė se ka pasur tė shtėna edhe nė kėtė fshat, por nuk posedoj ndonjė informatė pėr eventualisht tė lėnduar nė kėtė fshat. Njė banor i kėtij fshati na bėri me dije se ka pasur tė shtėna, por tha se nuk ka pasur tė lėnduar.
Nė fshatrat tjerė qė gravitojnė nė komunėn e Sarajit, tė shtėna tė pakontrolluara ka pėr ēdo ditė. Rreth kėsaj deputeti i PPD-sė, Rizvan Sulejmani theksoi: Tani ėshtė bėrė praktikė e pėrditshme tė dėgjohen tė shtėna automatiku nė kėto anė. Pėr ndonjė incident mė serioz nuk kemi informata, nėnvizon ai.
Edhe nė komunėn e Kondovės nuk kalon ditė pa pasur ndonjė tė shtėnė. Ymerali Gjureci, kryetar i Komunės sė Kondovės, lidhur me situatėn aktuale nė kėtė komunė theksoi: Situata kėto dy ditėt e fundit ka qenė e qetė dhe nuk ka pasur krisma. Krsima janė dėgjuar ditėn e martė tek ujėsjellėsi i Rashēes dhe nė fshatin Sfillare e Epėrme. Me sa kemi informata nė Radushė dhe Dvorcė armėpushimi ėshtė duke u respektuar nga tė dyja palėt,- thotė ai.
Punkti i vendosur nė Sfillare tė Poshtme nė vendin e quajtur Kalaja, edhe mė tej paraqet problem pėr qytetarėt thonė, ata. Pėr kėtė kryetari i komunės nėnvizon: Ky punkt tani pėr tani ėshtė mė problematik pėr qytetarėt e kėsaj ane. Nė mėnyrė tė pakontrolluar gjuhet nga ky punkt. Para dy ditėsh ėshtė gjuajtur nė drejtim tė fshatit, me ērast kanė vrarė njė lopė. Plumbat kanė ra edhe mbi shtėpitė dhe nė oborret e shtėpive tė fshtarėve. Si rrjedhojė e kėtyre ndodhive ėshtė shumė normale qė qytetarėt tė jenė tė indinjuar dhe tė frikėsuar. Ne, thonė nė vazhdim Gjureci, u interesuam dhe kėrkuam prej organeve kompetente shpjegim pėr tė njėjtat. Ato na premtuan se do ti evidentojnė kėto raste dhe dėmet e ventuale do tė kompensohen, thotė ai. Edhe pse nė fshatin Kondovė ėshtė qetė, prapėseprapė banorėt e kėtij fshati e ndjejnė vetėn tė pasigurtė. Rreth fshatit Kondovė dhe sigurisė sė qytetarėve, kryetari i komunės, Ymerali Gjureci, thotė: Nėpėrmes kėtij fshati e kanė patjetėr tė kalojnė kolonat e ushtrisė dhe policisė. Kjo nuk paraqet ndonjė problem pse ata kalojnė. Problem, paraqet vozitja e shpejtė e kėtyre autoblindave dhe armatimin, tė cilin rezervistėt e ushtrisė dhe policisė e mbajnė pa kontroll nė drejtim tė njerėzve,- nėnvizon kryetari Ymerali Gjureci pėr gazetėn "Fakti"

shtabilogo.gif

3.7.2001 Raport 02072001


Nė rrethinėn e Kumanovės, tė Dėrvenit dhe tė Tetovės deri nė mesditė, ka vetėm gjuajtje sporadike nga armė tė lehta. Nga mesdita filloi sulmi me njėsi tankiste dhe me helikopterė mbi pozicionet tona nė Dėrven tė Shkupit. Si dje ashtu edhe sot forcat qeveritare u thyen nga forcat tona. Dallimi ėshtė se ata sot pėsuan humbje mė tė mėdha. Ne nuk kemi humbje. Granatime sporadike pati edhe nė Kumanovė e Tetovė.(http://www.shqiponjapress.com)


http://www.shqiponjapress.com

Radusha sulmohet edhe me helikopterė

SHKUP, 21 qershor (KOSOVAPRESS)

Nė orėt e vona tė pasdites, pas konfrontimeve tė armatosura ndėrmjet forcave tė UĒK dhe forcave maqedonase, ka pasur edhe granatime dhe sulme me helikopterė nė rajonin e Radushės dhe nė vetė katundin Radushė, ku janė shkatėrruar tri shtėpi, ka konfirmuar prefekti i Kondovės, Ymerali Gjyreci.

Gjyreci, ka konfimruar edhe luftimet e mėhershme tė zhvilluara rreth Radushės, shumė afėr kufirit me Kosovėn, por edhe pėr sulmet e rezervistėve qė janė bėrė nė Rashēe, prej nga popullsia shqiptare, veēmas gra, fėmijė e pleq, po i lėshojnė vatrat e veta.
Ai, po ashtu ka thėnė se po vėshtirėsohet jeta e banorėve tė kėsaj komune, kryesisht e banuar me popullatė shqiptare, por edhe disa katunde ku jetojnė pėrpos shqiptarėve edhe maqedonas e serbė./bs/

UĒK sulmon postbllokun e policisė nė fshatin Radushė
--------------------------------------------------------------------------------

Shkup, 20 qershor

Luftėtarėt shqiptarė tė UĒK-sė kanė sulmuar gjatė orėve tė vona tė pasdites sė sotme njė postobllok tė policisė maqedonase nė fshatin Radushė, 36 km nė veriperėndim tė kryeqytetit, nė njė zonė deri tani tė papėrfshirė nga luftimet, bėn tė ditur ANSA. Burime tė policisė kanė pohuar se nė vendngjarje "po vijnė pėrforcime" pa dhėnė pėr momentin hollėsi tė mėtejshme. in/ko (BalkanWeb)

18.6.2001 Rashēe/Shkup

Xhamia e fshatit Rashēe dhe disa shtėpi tė banorėve shqiptarė tė kėtij fshati tė komunės sė Kondovės kanė pėsuar dėme tė konsiderueshme si pasojė e tė shtėnave tė pakontrolluara dhe tė paprovokuara tė policisė maqedonase, e cila ėshtė stacionuar nė numėr tė konsiderueshėm nė kėto fshatra shqiptare. Pa ndonjė provokim, pjesėtarėt e policisė maqedonase, tė hėnėn rreth orės 23 kanė filluar tė shtėnė me armė zjarri duke qėlluar kėshtu xhaminė dhe shtėpitė e shqiptarėve. Kėshtu deklarojnė fshatarėt e frikėsuar, tė cilėt pohojnė se njė pjesė e konsiderueshme e popullatės sė kėsaj ane ka filluar ti braktisė shtėpitė e tyre. Arsyetimi zyrtar pėr kėtė incident ėshtė se njė ushtar i ARM-sė ka menduar se andej ka kaluar ndonjė ushtar i UĒK-sė, dhe pėr kėtė shkak ka filluar tė shtie me armė zjarri. Pėrndryshe burime tona tė sigurta nga terreni thonė se para tri-katėr ditėve, nė kėto fshatra tė Dėrvenit, MPB-ja ka dėrguar disa autobusė me pjesėtarė tė policisė, tė cilėt edhe kanė filluar ta keqtrajtojnė popullatėn e pafajshme shqiptare, me qėllim qė tė bėjnė presion te ajo pėr ti braktisur shtėpitė e tyre. Pėrndryshe dje rreth orės 11:30 janė parė disa automjete tė ndihmės sė parė duke shkuar nė drejtim tė kėtyre fshatrave, mirėpo derisa po pėrmbyllim gazetėn, nuk arritėm tė mėsojmė se pėr ēka bėhet fjalė.

eagle1.jpg

16.6.2001 Shkupi me rrethine

Ne Kopanicen me popullate te perzier ka pasur gjuajtje te nje shtepie shqiptare. Mbreme mbi Shkup kane fluturuar helikopterat e armates per te shkaktuar tensionim te situates, mbreme raportohej nga autoritetet lokale per qetesi ne Saraj dhe komuna tjera shqiptare. Shteti si duket eshte nen presion nderkombetar per te venduar rregull ne mobilizimin e rezervisteve, pasi ka pasur ankime te shumta nga partite shqiptare te cilat si duket kane kushtezuar edhe fillimin e bisedimeve me nje gje te ketillle, sidomos pas vrasjes ne Struge.
Ne Lisice te Shkupit tregohet per 5 bomba te hudhura ne shtepi shqiptare. Paniku dhe ikja nga Shkupi eshte zvogluar si tek maqedonasit ashtu edhe te shqiptaret. (s.A)

eagle.jpg

Gjendja nė komunėn e Kondovės e tensionuar, por nuk ka largim tė popullsisė


SHKUP, 11 qershor (KOSOVAPRESS)

Gjendja e pėrgjithshme nė komunėn e Kondovės ėshtė e tensionuar, si gjithkund nė kėtė anė, por ėshtė nė kufijt e normales, pėr njė situatė tė kėtillė. Gjendje e njėjtė ėshtė edhe nė Rashēe, ku janė burimet dhe stabilimentet e Ujėsjellėsit tė Shkupit, tė cilat prej mbrėmė ruhen si
objekt nga policia dhe nga rojet e ujėsjellėsit, qė janė nga Rashēa, ka thėnė Mirali Gjyreci, kryetar i Komunės sė Kondovės sė Shkupit.

Gjyrecit, iu drejtuam pėr informacion, pas disa informatave dhe lajmeve tė pėrhapura se policia ka hyrė nė katundin Rashēe dhe se po i pėrze banorėt vendas nga fshati.

Mirali Gjyreci na tha sot se nė ora 9 ka dalė nga fshati dhe nuk ka pasur largim tė popullsisė dhe ka shtuar se ne nė Komunė do tė na informonin menjėherė, pastaj edhe unė vet jam nga Rashēa, tha ai pėr Kosovapress.

Kurse pėr gjendjen nė rajonin e komunave tė Kondovės dhe tė Sarajit, qė ėshtė zonė e Dervendit, kontakuam me deputetin e kėsaj zone, Rizvan Sylejmani, i cili gjithashtu deklaroi se nė atė anė ende nuk kishte diē tė jashtėzakonshme sa i pėrket gjendjes dhe se situata atje ėshtė e tensionuar
pėrgjithėsisht, por nė kufijt e normales pėr kėto kohė./bs/

Kjo ka ndodhur ne Dervend