Misioni
Krimi Maqedonas
Nė fillim
Letra tė hapura
Opinione
Analiza
Lutje
Dėrvendi
Poezi
Hadithe
Lidhje elektronike
Shkresat e mira
Krimi Maqedonas

Pėr krimet e bėra nė IRJM njė ditė do tė pėrgjigjen pėrpara gjykatės sė Hagės.

Aktakuza:

1. civilė tė vrarė
2. bagėti e vrarė
3. shtėpi tė shkatėruara,tė bombarduara
4. keqtrajtim dhe burgosje civilėsh pa prova
5. vjedhje,plaēkitje shtėpish shqiptare
6. tokė e djegur (malet,fushat,livadhet...)
7. pastrim etnik
8. objekte fetare te bombarduara

Kėto janė kriminelėt kryesor,shikoni fotot

Kliko këtu te shohish se çka ka bere ky kriminel

georgievski.jpg

Ky kriminel tani mė gjendet nė Hagė!
boskovski.jpg

Krimi i kriminelit ne Luboten-Kliko

nazmi_aliu_01_lm.jpg

"UASHINGTON POST": PESĖ CIVILĖT SHQIPTARĖ NĖ LUBOTEN JANĖ QĖLLUAR NGA AFĖR

Shkup, 16 Gusht 2001 (CHOM)
Gazeta amerikane "Uashington post" shkruan pėr rastin nė fshatin Luboten afėr Shkupit. Nė kėtė fshat tė dielėn e kaluar ishin vrarė pesė shqiptarė. Banorėt shqiptarė kuishin akuzuar forcat sllavomaqedonase pėr vrasje tė civilėve, ndėrsa zėdhėnėsi i qeverisė sė Maqedonisė kishte thėnė se tė vrarėt ishin pjesėtarė tė luftėtarėve shqiptarė.
Nė kėtė shkrim kushtuar rastin tė Lubotenit tė botuar nė numrin e djeshėmė tė gazetės "Uashington post", thuhet:
Pas shtėpisė sė ndezur tėrėsisht shtrihej trupi i pajetė i 30 vjeēarit Bajram Jashari i bėrė shoshė nga plumbat. Disa metra mėtutje nė njė hapėsirė me grumbuj tė sanės shtrihej i vdekur 29 vjeēari" Xhelal Bajrami i qėlluar nga prapa. Pak mė tutje ishte trupi i Kadri Jasharit 28-vjeēar, vėllai mė i ri i Bajramit, i cili po ashtu nė mėnyrė fatale ishte i qėlluar nė shpinė. Poshtė nė rrugė Muharrem Ramadani 68 dhe Sylejman Bajrami 23 vjeēar shtrihen tė vdekur. Shihet qartazi se ata ishin tė qėlluar nė kokė nga afėr, shkruan gazeta amerikane "Uashington post".
Pesė shqiptarėt ishin vrarė tė dielėn e kaluar gjatė operacioneve ushtarake tė forcave sllavomaqedonase nė vigjilie tė nėnshkrimit tė marrėveshjes kornizė. Reporteri i kėsaj gazete pastaj shkruan se trupat e kėtyre personave tė vrarė ishin parė nga gazetarėt e jashtėm dhe nga njė zyrtar i OSBE-sė. Kėto vrasje pasuan vdekjen e tetė ushtarėve tė Maqedonisė, qė ishin vrarė tė premtėn e kaluar nga njė minė tokėsore afėr fshatit Luboten. Vdekjet nė Luboten dhe shpėrthimi i minės ishin pėrkujtim bindės se Maqdeonia po ballafaqohet me dhunė. Kjo gazetė kėtė dhunė e sheh si pasojė e mungesės sė njė marrėveshjeje gjithėpėrfshirėse politike pėr ēėshtjet kontestuese qė ndajnė shqiptarėt nga sllavomaqedonasit nė kėtė vend. Zėdhėnėsi i qeverisė maqedonase ka thėnė se personat e vdekur nė Luboten ishin pjesėtarė tė UĒK-sė tė vrarė nė pėrleshjet me forcat qeveritare, por banorėt lokalė dhe anėtarėt e familjeve energjikisht kishin refuzuar akuzat duke thėnė se viktimat ishin civil tė pafajshėm.
Gazeta "Uashington post" mėtutje bėn tė ditur se njė zėdhėnės i kryengritėsve shqiptar ka thėnė se ata nuk do tė pėrgjigjen ushtarakisht, por fakti se ne kemi pranuar marrėveshjen politike pėrjashton mundėsinė qė nėse akte tė kėtilla vazhdojnė, ne tė pėrgjigjemi, kishte tėrhequr vėrejtjen Xhevat Ademi, njė lider politik i UĒK-sė. Kjo gazetė shkruan se tė pesė personat e vrarė tė dielėn ishin tė veshur me rroba civile qė ishin shpuar nė vendet ku plumbat kishin depėrtuar nė trupat e tyre, duke pėrjashtuar ēfarėdo shpjegimi eventual se ata ishin kryengritės tė uniformuar qė pas vdekjes ishin veshur me rroba civile, njė konstatim ky i zakonshėm i forcave tė sigurimit nė Ballkan. Nė kėtė shkrim pastaj theksohet se disa zyrtarė maqedonasė kishin akuzuar OSBE-nė pėrfaqėsuesi i secilės ishte nė vendin e ngjarjes nė Luboten pėr pėrhapjen e dezinformatave se forcat maqedonase kishin ekzekutuar civilėt, por OSBE-ja nuk kishte bėrė kumtesė lidhur me kėto vrasje. Pėrfaqėsuesit e saj kishin thėnė se incidenti duhet tė hetohet mė gjerėsisht
.

nazmi_aliu_02_lm.jpg

-----------------------------------------------------------------------
OSBE-JA KONFIRMON GJETJEN E DISA KUFOMAVE NĖ LUBOTEN

Shkup, 16 Gusht 2001 (CHOM)
Dje nė veri tė Shkupit sipas tė dhėnave tė OSBE-sė janė gjetur disa kufoma. Zėdhėnėsi i kėsaj organizate deklaroi se ne mund tė konfirmojmė se dje janė zbuluar disa kufoma nė fshatin Luboten, por megjithatė duhet tė mblidhen tė dhėna tė metutjeshme. Por burimet e pavaruara thonė se bėhet fjalė pėr kufomat e pesė shqiptarėve tė cilėt janė qėlluar nga njė distancė e shkurtėr.
Pak mė parė ka patur njoftime pėr ekzekutime nė kėtė rajon. Gazetarėt e agjencisė "Reuters" qė dėshironin ta konfirmonin kėtė informacion nuk u lejuan nga forcat sllavomaqedonase tė futen nė vendin e ngjarjes.
Ministri i brendshėm maqedonas Boshkovski ka deklaruar se "policėt nuk kanė vrarė civilė, por grupe qė kanė qenė tė armatosur", citon fjalėt e tij agjencia e AP-sė.

nazmi_aliu_03_lm.jpg

----------------------------------------------------------------------------
BBC : VRASJE TĖ SHQIPTARĖVE NĖ LUBOTEN

Shkup, 16 Gusht 2001 (CHOM)
Njoftohet se trupat e pesė shqiptarėve tė vrarė janė zbuluar nė njė fshat afėr Shkupit, Luboten, ku ditėt e fundit janė zhvilluar luftime tė ashpra.
Burime maqedonase thonė se trupat i pėrkasin guerilasve tė Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare, por banorė lokalė thonė se ata janė civilė tė vrarė nga forcat maqedonase tė sigurisė, ditėn e djelė.
Njoftohet se njė numėr i madh personash tė tjerė mungojnė.
Kryetarja e Komitetit Maqedonas tė Helsinkit, Mirjana Najēevska, i tha BBC-sė se pėr rastin e Lubotenit ekzistojnė dy versione krejtėsisht tė kundėrta.
Sipas tė parit, tė pretenduar nga Ministria e Punėve tė Brendshme dhe media maqedonase, "fjala ėshtė pėr njė operacion tė ligjshėm tė policisė dhe ushtrisė nė pėrgjigje tė sulmit tė guerilasve shqitparė," tha zonja Najēevska.
"Sipas versionit tė dytė, tė cilin e dėgjuam nga banorė tė fshatit Luboten, terroristė nė katundin e tyre nuk ka pasur dhe se sulmi nuk ėshtė nxitur nga asgjė, porse fjala ėshtė pėr njė masakėr tė kryer para sė gjithash nga rezervistė nga radhėt e policisė dhe ushtrisė, tė cilėt nuk janė nėn kontrollin e pushtetit," thotė kryetarja e Komitetit Maqedonas tė Helsinkit.
Zonja Najēevska thotė se pėr tė zbardhur vrasjet do tė bisedohet edhe me bashkėpunėtorė tė presidentit tė vendit, por dhe me ministrin e punėve tė brendshme.
"Mirėpo ajo qė pamė sot dėshmon se njė pjesė e madhe e banorėve tė fshatit Luboten janė keqtrajtuar, janė dėrguar nė polici, pa u ngritur asnjė aktakuzė kundėr tyre," tha ajo.
"Atje i janė ekzpozuar torturės dhe mundimit," tha kryetarja e Komitetit Maqedonas tė Helsinkit, duket rikujtuar se gjatė bombardimit tė fundit nga granata kanė vdekur disa vetė, midis tyre dhe njė fėmijė gjashtėvjeēar, kurse disa njerėz janė masakruar nga ana e policėve, respektivisht rezervistėve.

-----------------------------------------------------------------------
Shkup, 15 Gusht 2001(Liria)

Banorėt e fshatit Luboten qė janė arrestuar nga policia maqedonase janė rrahur brutalisht, si nė punktet e policisė, gjithashtu edhe nė stacionet e shumta policore tė Shkupit. Rrėfimet e tyre dėshmojnė se pjesėtarėt e policisė kanė thyer tė gjitha konventat ndėrkombėtare qė garantojnė mbrojtjen e tė drejtave dhe lirive tė njeriut. Mė se 100 tė rinjė tė kėtij fshati janė mbajtur mė tepėr se 24 orė nė stacionet e policisė, ku ndaj tyre ėshtė ushtruar njė dhunė e pakontrolluar, me ērast tė gjithė kanė marrė lėndime tė rėnda trupore.

Jahi Fazliu (30) ėshtė njėri prej atyre qė arriti t'i shpėtojė vdekjes nga torturat e policisė. Familja e tij qė numėron 28 anėtarė, sė bashku me disa familje tjera tė fshatit, atė ditė rreth orės 11 kishin vendosur tė evakuohen nga fshati. "Derisa sa gjendeshim nė bodrum, erdhi fqiu ynė Qamuran Rexhepi i cili na tregoi se policia ia kishte djegur shtėpinė, ndėrsa pėr babain e tij tha se po mundohet ta shuan zjarrin. Ai kishte parė policėt tė ishin afruar 100 metra nga shtėpitė tona dhe na kėshilloi qė tė largohemi"- tregon Jahiu. Ai sė bashku me 60 banorė tjerė tė fshatit ėshtė nisur pėr t'i shpėtuar ndonjė masakri qė do tė mund ta bėnin forcat e policisė. "Sapo dolėm prej shtėpisė, pamė rrezikun qė na kanosej nga granatimet dhe tė shtėnat nga armėt automatike. Djalin 5 muajsh e kisha nė duar, dhe beso se mu mbush mendja ta hedh diku nė rrugė"-tregon me lot nė sy Jahiu. Nė kėtė grup tė fshatarėve qė po niseshin drejt njė rruge pėr t'i shpėtuar granatimeve, kishte shumė fėmijė, pleq, gra shtatzane, si dhe shumė tė rinjė tė fshatit, tė cilėt po iknin nga frika se mos ekzekutohen nga policėt qė kishin hyrė nė fshat.

"Kur ramė te pėrroi i fshatit, pamė trupin e pajetė tė haxhi Dalip Muratit tė cilit i kishin dalė zorrėt e barkut jashtė. Disa tė tjerė po tentonin ta mbulonin trupin e tij me dhe, ndėrsa ne tė tjerėt nuk i lejonim gratė dhė fėmijėt ta shohin kufomėn e tij. Foshnja ime filloi tė qajė, qanin edhe fėmijėt tjerė. Piskamat e grave nuk mundnim t'i ndėrprejmė. Me tė arritur te vendi i quajtur Buzallėk, pata mundėsi t'i jap foshnjes sime pak qumėsht, vetėm me qėllim qė tė ndalej vaji i saj" - tregon ai.

E ndanė nėnėn nga biri i vetėm
Kolona e njerėzve ka vazhduar udhėtimin drejt vendit tė quajtur Kodra e Zaimit. Aty ishin stacionuar pjesėtarėt e policisė maqedonase, tė cilėt kanė filluar me maltretimin e banorėve tė fshatit. "Ata filluan t'i ndajnė burrat prej grave. Foshnja qante, ndėrsa policėt mė urdhėruan ta lėshoj atė se pėrndryshme do tė na vrasin tė dyve. Dy vajzat tjera, njėra 5 dhe tjetra 7 vjeēare filluan tė qanin duke bėrtitur babi, babi" thotė Jahiu, i cili nuk mund t'i mbante lotėt. Edhe Ilmi Ismaili, i cili prej fshatit Luboten kishte bartur nė shpinė nėnėn e tij tė paralizuar, tregon pėr momentin kur policėt e kanė detyruar tė ndahet nga gruaja dhe fėmijėt. "Tre kilometra e mbaja nėnėn nė shpinė. Kur arritėm te Kodra e Zaimit, policėt mė detyruan tė ndahesha prej familjes. E lashė nėnėn nė tokė, mirėpo dy vajzat e mia nuk ma lėshonin dorėn. Nė atė moment ndėrhynė policėt tė cilėt si tė jenė lodra, mi larguan fėmijėt duke i shtrirė pėr toke. Ata filluan tė qajnė, qante edhe gruaja, qanin tė gjithė"- tregon Ilmiu. Nė kėtė grup tė banorėve ka qenė edhe 20 vjeēari Remzi Beqiri. "Nėna nuk mė lėshonte prej dore dhe bėrtiste se nuk e jap djalin. Atėherė ata thanė se do t'iu pushkatojmė tė dyve, dhe na i drejtuan armėt automatike. Kjo e detyroi nėnėn time tė ndahet nga unė"- tregon me lot nė sy Remziu, ndėrsa nė dhomėn ku gjendeshin mė se 20 anėtarė tjerė tė kėsaj familje tė cilėt kishin ardhur pėr t'i vizituar kėta banorė tė fshatit, tė gjithė filluan tė qajnė. Ndėrkohė mėsuam shkakun e kėtij vaji. Remziu ishte fėmija i vetėm i kėsaj familjeje. Ata tregojnė se nė kėtė punkt tė policisė kanė qenė edhe 60 meshkuj tė fshatit, tė cilėt kanė qenė tė detyruar tė shtrihen me fytyrė nė tokė. Gjatė tėrrė kohės ata janė rrahur nga ana e policėve tė cilėt kanė shkelur lirisht mbi trupat e tyre.

Nė polici nuk na jepnin as ujė
Pas njė kohe, tė gjithė janė dėrguar nė stacionet e ndryshme tė policisė, ndėrsa gratė, pleqtė dhe fėmijėt e banorėve tė kėtij fshati janė kthyer pėrsėri nė fshat. Tė rinjtė qė janė dėrguar nėpėr stacionet e policisė janė maltretuar rėndė. Pėr kėtė tregojnė qartė plagėt e tyre trupore. "Tė gjithėve na dėrguan nė stacionin policor nė Butel. Aty jemi rrahur edhe nga disa police femra tė cilėt na godisnin me shkopinj gome dhe me shufra tė metalta. Prej atje na dėrguan nė stacionin policor nė Karposh. Ishim gjithsej 17 persona nė njė qeli. Aty ishte edhe njė taksist shqiptar, i cili ishte rrahur gjatė tentimit tė tij pėr tė dėrguar disa gazetarė tė huaj nė Luboten. Ai ishte i shkatėrruar i tėrri dhe nuk mundej tė fliste"- tregon Ilmiu. Mėsuam se taksisti pėr tė cilin tregonin, ėshtė Rufat Shaqiri (22), i cili atė ditė kishte bartur me vete dy gazetarė tė huaj. Me tė arritur nė paralagjen Radishan, ku jeton kryesisht popullatė e nacionalitetit maqedonas, ai ėshtė sulmuar nga pjesėtarėt e policisė. Ai ėshtė nxjerrur jashtė veturės sė tij dhe me kundak tė automatikut, policėt e kanė qėlluar disa herė nė kokė. Prej aty, ai ėshtė dėrguar nė stacionet e ndryshme tė policisė nė Shkup, ku kanė vazhduar torturat ndaj tij. Dje ai ishte i shtrirė nė shtėpinė e tij nė lagjen Vizbeg tė Shkupit dhe gjendja e tij shėndetėsore ishte tejet e rėndė. Sipas disa mjekėve, ai ka tė thyer kockat e kokės si dhe disa brinjė, ndėrsa pėr shkak tė situatės momentale nė Maqedoni, ata e kanė kėshilluar familjen e tij qė ta dėrgojnė pėr operacion nė Kosovė. Pėrndryshe, Rufati nuk kishte mbushur njė javė qė prej se ishte martuar, ndėrsa nė vend se t'i gėzohej jetės bashkėshortore, policia e Lube Boshkovskit ndaj tij ka ushtruar dhunė tė pakufizuar, duke i shkaktuar kėshtu lėndime tė rėnda nė tė gjitha pjesėt e trupit.

Shumica e tė arrestuarve qė janė dėrguar nė stacionin policor nė Karposh, janė mbajtur mė shumė se 31 orė, ndėrsa pastaj ata janė dėrguar nė afėrsi tė lagjes Vizbeg, ku janė hedhur nė rrugė. Aty rastėsisht ka qenė njė plak shqiptar i cili kishte nxjerrur tė kulloste njė lopė. Plaku na mori dhe me njė taksi nė dėrgoi deri nė shtėpinė e tij ku na dha ndihmėn e parė. Prej atje, ai kėrkoi ndihmė nga disa aktivistė partiak tė cilėt erdhėn dhe nė dėrguan te mjeku, tregojnė kėta tė keqtrajtuar, tė cilėt ende nuk dijnė asgjė se ēka ka ndodhur me tė afėrmit e tyre, Mamut Ismailin, Beqir Beqirin, Aziz Rexhepin, Qamuran Rexhepin, Fejzulla Rexhepin, Ekrem Abdurahmanin, Fatmir Sadikun, Farush Memetin, Arif Ibrahimin, si dhe vėllezėrit Latif dhe Elmaz Aliun, tė cilėt gjithashtu janė arrestuar nga policia maqedonase. Mėsojmė se numri i tė zhdukurve ėshtė edhe mė i madh, ndėrsa ekziston dyshimi se ata janė marrė nga policia, pasi janė ekzekutuar nė shtėpitė e tyre nė fshat. Nga e tėrrė ajo qė mund tė mėsohet pėr rastin e Lubotenit, shihet qartė se policia e Boshkovskit ka bėrė krime kundėr njerėzimit. Ka edhe informata deri tani tė pakonfirmuara se disa gra shqiptare janė dhunuar nga ana e pjesėtarėve tė policisė, pasi janė ndarė nga burrat dhe janė kthyer pėrsėri nė shtėpitė e tyre nė fshat.

Ajo qė nė kėtė rast ėshtė tejet irrituese, ėshtė qėndrimi pasiv i pėrfaqėsuesve tė organizatave tė huaja ndėrkombėtare qė veprojnė nė vendin tonė, e veēanėrisht Tribunalit tė Hagės, i cili vazhdon tė hesht pėrkundėr dėshmive tė shumta qė tregojnė se policia e Boshkovskit ka kryer disa herė krime kundėr njerėzimit. Kėtė e vėrtetojnė faktet e shumta nė terren, e sidomos nė fshatin Luboten, ndėrsa me heshtjen e tyre kėta pėrfaqėsues tė huaj vetėm justifikojnė veprimet kriminale tė forcave maqedonase tė sigurimit nė kėtė fshat.

Policia ka masakruar Rami Jusufin
Dėshmitarėt tregojnė se tė dielen nė fshatin Luboten, pjesėtarėt e policisė kanė masakruar Rami Jusufin (33), baba i katėr fėmijėve. Ai ishte qėlluar nė krahėror nė kohėn kur po qėndronte nė oborrin e shtėpisė sė tij duke shqyrtuar gjasat pėr evakuimin e familjes sė tij. Pasi ėshtė plagosur, dėshmitarėt tregojnė se ai ka tentuar qė zhagas tė arrijė deri nė shtėpinė e tij, mirėpo nė atė moment, atė e kanė zėnė pjesėtarėt e forcave maqedonase tė sigurimit, tė cilėt disa herė me thikė e kanė prerė nė pjesė tė ndryshme tė trupit. Siē mėsojmė nga dėshmitarė tjerė, vėllezėrit Bajram dhe Kadri Jashari janė vrarė nė bodrumin e shtėpisė sė tyre, ndėrsa pastaj policia i ka nxjerrur jashtė shtėpisė. E njėjta ka ndodhur edhe me vėllezėrit Xhelal dhe Sulejman Bajramin, tė cilėt janė vrarė nė bodrumin e shtėpisė sė fqiut tė tyre, Adem Ametit, i cili ka tre vėllezėr tė zhdukur. Disa ekspertė kanė konstatuar se kėta banorė janė ekzekutuar pas shpine dhe nė kokė. Edhe Muharrem Ramadani ėshtė vrarė nė oborrin e shtėpisė sė tij, si dhe fėmiu 6 vjeēar Erxhan Aliu, babai i tė cilit ėshtė burgosur dhe nuk dihet se ku ėshtė.

Disa nga provat,dėshmitė kėtu mė poshtė,shikoni tmerin e kėtyre kriminelėve qė kan ushtruar mbi popullin shqiptar nė IRJM,mbi tė mirat e tyre materiale,mbi bagėti,mbi bujqėsi...edhe grunajat i dogjėn (bukėn e gojės) kėta kriminel tė poshtėr.

viktima1.jpg

viktima2.jpg

viktima3.jpg

shtepi.shkatrim.jpg

merzia2.aracine.jpg

merzia.aracine.jpg

aracina.plaku.jpg

femijaifrikesuar.jpg

27shkupnjeri.jpg

xhamija.ne.flake.jpg

xhamiaja1.jpg

kaliingordhun.jpg

gruaja.e.plagosur.jpg

kafshaembytur.jpg

gazibabe1.jpg

gazibabe2.jpg

gazibabe3.jpg
Tė helmuar apo tė vrarė?

Provat nga organizata për të drejtat e njeriut...kliko

Krumi vazhdon...